Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Odliczenia od podatku  »   Zakres ulgi prorodzinnej przysługującej na maturzystę niekontynuującego nauki
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zakres ulgi prorodzinnej przysługującej na maturzystę niekontynuującego nauki

Przegląd Podatku Dochodowego nr 5 (605) z dnia 1.03.2024

Małżonkowie mają dwoje dzieci, z których jedno jest małoletnie. Drugie dziecko w kwietniu 2023 r. ukończyło naukę w liceum, a w maju zdało maturę. Nie podjęło jednak dalszej nauki. Za ile miesięcy roku podatkowego można ustalić ulgę na to dziecko?

Dziecko, które po zdaniu matury nie podjęło nauki w szkole na kolejnym etapie kształcenia, zachowuje status ucznia do 31 sierpnia. Co do zasady, na takie dziecko można ustalić ulgę za osiem miesięcy roku podatkowego.

Z regulacji zawartych w art. 27f updof wynika, że uprawnionymi do ulgi na dzieci (tzw. ulgi prorodzinnej) są m.in. rodzice, którzy w roku podatkowym wykonują władzę rodzicielską wobec małoletnich dzieci. Ulga przysługuje również rodzicom, którzy utrzymywali w roku podatkowym dzieci pełnoletnie w związku z wykonaniem ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego.

Kwotę ulgi do odliczenia od podatku ustala się osobno na każde dziecko, przyjmując do wyliczenia liczbę miesięcy w roku, w których w odniesieniu do tego dziecka spełnione były przesłanki korzystania z ulgi oraz kwotę określoną w art. 27f ust. 2 updof. Kwoty te miesięcznie wynoszą:

  • na pierwsze dziecko - 92,67 zł,
  • na drugie dziecko - 92,67 zł,
  • na trzecie dziecko - 166,67 zł,
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł.

Zaistnienie w trakcie roku podatkowego określonych zdarzeń odnoszących się do rodzica lub dziecka może mieć taki skutek, że ustalenie ulgi na dane dziecko będzie możliwe tylko za wybrane miesiące danego roku. Trzeba też pamiętać, że pewne okoliczności mogą całkowicie wyłączać prawo do ulgi na dane dziecko.

W kontekście przedstawionej sprawy trzeba mieć na uwadze art. 27f ust. 6 w związku z art. 6 ust. 4c pkt 3 updof. Ich uwzględnienie oznacza, że rodzice mogą korzystać z ulgi na pełnoletnie dziecko, które utrzymują w związku z wykonywaniem ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego, pod warunkiem, że dziecko to:

  • nie ukończyło 25 roku życia,
  • uczy się w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innym państwie.

Jeżeli dziecko pracowało, to jest wymóg, aby w roku podatkowym jego dochody/przychody, o których mowa w art. 6 ust. 4e updof, nie przekraczały określonego w tym przepisie limitu (w 2023 r. wynosił on 19.061,28 zł).

W przedstawionej sprawie wątpliwości dotyczą tego, za ile miesięcy 2023 r. rodzice będą mogli zastosować ulgę na dziecko pełnoletnie, które w kwietniu tego roku zakończyło naukę w szkole średniej i w maju zdawało maturę, ale nie podjęło dalszej nauki. Wątpliwości te są uzasadnione, gdyż przepisy podatkowe nie określają wprost, do kiedy maturzysta niekontynuujący nauki ma status ucznia? W celu odpowiedzi na pytanie trzeba odwołać się do przepisów regulujących system oświatowy.

Jak wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1211), zajęcia dydaktyczno-wychowawcze m.in. w klasach albo semestrach programowo najwyższych liceów ogólnokształcących kończą się w ostatni piątek kwietnia. Tym samym uczniowie tych klas stają się absolwentami szkoły, co jednak nie jest równoznaczne z utratą statusu ucznia. Jak bowiem zastrzega art. 94 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.), rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się 1 września każdego roku, a kończy - 31 sierpnia następnego roku. Należy więc uznać, że maturzyści niekontynuujący nauki zachowują status ucznia do 31 sierpnia danego roku.

Odnosząc się zatem do sytuacji opisanej w pytaniu, zasadne jest stwierdzenie, że rodzicom pełnoletniego dziecka, które po złożeniu egzaminu maturalnego w 2023 r. nie podjęło nauki na dalszym etapie kształcenia, będzie przysługiwać ulga prorodzinna za osiem miesięcy roku podatkowego (przy założeniu, że są spełnione wszystkie przesłanki warunkujące stosowanie tej ulgi).

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.