Razem z mężem wychowujemy 2 córki w wieku 15 i 23 lat. Oboje uzyskujemy dochody z pracy na etacie opodatkowane według skali podatkowej, rozliczamy je we wspólnym zeznaniu PIT-37. Starsza córka (studentka) w 2023 r., od maja do września, miała przerwę w nauce. W tym czasie z umowy zlecenia uzyskała przychód w kwocie 2.000 zł. Był to jedyny jej przychód w 2023 r. W jakim wymiarze za 2023 r. przysługuje nam ulga prorodzinna na starszą córkę?
W zaprezentowanym przypadku należy wziąć pod uwagę dwa możliwe przypadki: przerwę spowodowaną rezygnacją przez dziecko ze studiów lub skreśleniem go z listy studentów oraz skorzystanie z urlopu od zajęć, czyli tzw. urlopu dziekańskiego, o którym mowa w art. 85 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.).
W pierwszej z wymienionych sytuacji, o ile Czytelnicy spełniają wszystkie pozostałe kryteria określone w art. 27f ustawy o pdof, w zeznaniu za 2023 r. ulga na dziecko przysługuje im tylko za 7 miesięcy: styczeń, luty, marzec, kwiecień, październik, listopad i grudzień. Omawiane odliczenie przysługuje bowiem podatnikowi, który w związku m.in. z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego utrzymywał w roku podatkowym pełnoletnie uczące się dziecko do ukończenia przez nie 25 lat, pod warunkiem że naukę pobierało w krajowej lub zagranicznej uczelni wyższej. W sytuacji przerwy w nauce spowodowanej rezygnacją ze studiów lub skreśleniem z listy studentów pełnoletnie dziecko traci status uczącego się, co skutkuje tym, że za miesiące, w których się nie uczyło bądź nie studiowało, rodzice nie mają prawa do tzw. ulgi prorodzinnej.
Jeżeli jednak przerwa w studiach córki spowodowana była przyznaniem tzw. urlopu dziekańskiego, to spełniając ustawowe wymogi do zastosowania ulgi, przysługuje ona Czytelnikom za 2023 r. za wszystkie 12 miesięcy i za tyle miesięcy mogą ją wykazać w zeznaniu. W okresie korzystania z takiego urlopu osoba nim objęta zachowuje bowiem prawa studenta, chyba że regulamin studiów lub przepisy o pomocy materialnej stanowią inaczej. Stąd należy uznać, że w takich okolicznościach ma ona status osoby uczącej się przez cały rok podatkowy.
Dla skorzystania przez Czytelników z ulgi ważne jest również to, że pełnoletnia córka nie uzyskała w 2023 r. dochodów opodatkowanych według skali podatkowej oraz tzw. dochodów kapitałowych (art. 30b ust. 1 ustawy o pdof) oraz wolnych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 i 152 ustawy o pdof w wysokości przekraczającej 19.061,28 zł.
|