Ścieżka SMART daje przedsiębiorcy możliwość pozyskania dofinansowania na realizację kompleksowego projektu rozwojowego. W jednym projekcie można zaplanować aż siedem modułów, w tym przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych i/lub wdrożenie ich wyników. Pozostałe moduły dotyczą cyfryzacji, kompetencji, zazielenienia, internacjonalizacji, infrastruktury B+R.
Dofinansowanie na realizację kompleksowego projektu przez mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcę (MŚP) jest dostępne w ramach działania 1.1 Ścieżka SMART programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Kompleksowość takiego projektu polega na tym, że można w nim zaplanować maksymalnie siedem modułów. To przedsiębiorca jako realizator projektu decyduje, z ilu modułów ma składać się projekt. Nic nie stoi na przeszkodzie, by był to tylko jeden moduł, wybrane moduły albo wszystkie możliwe do realizacji. Istotne jest, że musi wybrać choć jeden z dwóch modułów obligatoryjnych. Chodzi tu o moduł badawczo-rozwojowy, czyli dotyczący przeprowadzenia prac B+R, oraz moduł wdrożenia innowacji, tj. wdrożenia wyników prac B+R. Pozostałe moduły mają wymiar fakultatywny, co oznacza, że można je zaplanować w projekcie, ale nie ma takiego obowiązku. Moduły te dotyczą:
Nie ma obowiązku, by realizacja poszczególnych modułów przewidzianych w projekcie była ze sobą powiązana. Każdy moduł może być realizowany niezależnie. Dla przykładu szkolenia pracowników zaplanowane w module dotyczącym kompetencji nie muszą być powiązane z tematyką wdrażanej innowacji w przedsiębiorstwie.
Kompleksowe wsparcie działalności mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy poprzez realizację projektu modułowego w zakresie działania 1.1 FENG udzielane jest na podstawie rozporządzenia MFiPR w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej w ramach programu FENG 2021-2027 (Dz. U. z 2022 r. poz. 2510 ze zm.). Przedsiębiorca maksymalnie może zawnioskować o 50 mln zł na realizację takiego projektu. Intensywność wsparcia wynosi od 15% do 80% w zależności od rodzaju wydatku kwalifikowalnego, wielkości przedsiębiorcy oraz lokalizacji inwestycji.
Moduł badawczo-rozwojowy dotyczy realizacji prac B+R (badań przemysłowych i prac rozwojowych) dla opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług. W tym module do dofinansowania kwalifikują się m.in. wynagrodzenia personelu B+R, zakup usług zewnętrznych, jako podwykonawstwo dotyczące badań i usług doradczych związanych z projektem. Jeśli przedsiębiorca MŚP nie zdecyduje się na realizację modułu B+R, wówczas obowiązkowo w projekcie musi zaplanować moduł wdrożenia innowacji. Polega on na wprowadzeniu do działalności przedsiębiorcy wyników prac badawczo-rozwojowych w formie innowacyjnych produktów lub procesów biznesowych dotyczących funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług. Rezultatem tego modułu musi być wdrożenie u przedsiębiorcy innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym. Do dofinansowania kwalifikuje się m.in. zakup lub leasing gruntów oraz nieruchomości zabudowanych, nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości.
Pozostałe moduły nie mają charakteru obowiązkowego. Moduł infrastruktura B+R obejmuje inwestycję w infrastrukturę badawczo-rozwojową niezbędną do realizacji agendy badawczej (planu realizacji prac B+R) na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów (wyrobów lub usług) lub procesów biznesowych dotyczących funkcji działalności przedsiębiorstwa. Rezultatem tego modułu musi być opracowanie innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym (z wyłączeniem m.in. marketingu).
Moduł dotyczący cyfryzacji obejmuje dofinansowanie na realizację inwestycji związanych z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie zmierzających do cyfryzacji produkcji, procesów w przedsiębiorstwie, jak i cyfryzacji produktów, usług, modelu biznesowego oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa. W zakresie tego modułu kwalifikowalne są m.in. koszty udostępniania banków danych, usług w chmurze i usług przechowywania danych, usług w zakresie zdolności obliczeniowych.
Zazielenienie przedsiębiorstwa to moduł związany z transformacją przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym rozwoju nowych modeli biznesowych na to ukierunkowanych. Moduł ten może dotyczyć np. zwiększenia efektywności energetycznej w procesach produkcyjnych wyrażonej wskaźnikiem ilości zaoszczędzonej energii wskutek realizacji modułu.
Natomiast w ramach modułu ukierunkowanego na kompetencje możliwe jest uzyskanie dofinansowania na doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających w zakresie realizowanego projektu, zdobywanie przez nich nowych umiejętności oraz wiedzy, a także nabywanie kwalifikacji.
Z kolei moduł internacjonalizacja dotyczy promocji zagranicznej produktów (wyrobów lub usług) pod marką produktową przedsiębiorstwa lub produktów będących własnością przedsiębiorcy, albo planowanych do opracowania/wdrożenia w ramach projektu, bądź uzyskania ochrony praw własności przemysłowej albo ich ochrony w przypadku ich naruszenia.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych w przypadku realizacji jednego modułu obligatoryjnego wynosi 3 mln zł, w przypadku dwóch limit ten odnosi się do jednego wybranego.
Przedsiębiorca z sektora MŚP (mikro-, mały, średni) wniosek o dofinansowanie składa elektronicznie za pośrednictwem lokalnego systemu informatycznego (LSI) dostępnego na stronie internetowej PARP. Obecny ogólny nabór wniosków dla pojedynczych MŚP w ramach działania 1.1 FENG ma potrwać do 26 czerwca 2025 r. (do godz. 1600). Odrębny nabór wniosków został ogłoszony dla projektów na rzecz dostępności, których celem jest zaspokojenie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Ten nabór wniosków potrwa do 12 czerwca 2025 r.
|