Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Prawo UE  »   Premia dla młodego rolnika a praca na zleceniu
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Premia dla młodego rolnika a praca na zleceniu

Gazeta Podatkowa nr 69 (1214) z dnia 27.08.2015
Jolanta Białkowska

Wypłacono mi premię dla młodego rolnika (100 tys. zł) w ramach PROW 2007-2013. Czy mogę być zatrudniona na podstawie umowy zlecenia przy pracach niezwiązanych z rolnictwem?

TAK. Osoba, która otrzymała premię dla młodego rolnika, powinna podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy (w KRUS) i w pełnym zakresie jako rolnik co najmniej do dnia upływu 12 miesięcy od dnia wypłaty pomocy. Ma obowiązek dostarczenia do ARiMR zaświadczenia z właściwego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o okresach podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników - w terminie 60 dni od dnia upływu 12 miesięcy od dnia wypłaty pomocy. Wynika to z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom"... (Dz. U. z 2014 r. poz. 201 ze zm.).

Na gruncie powołanego rozporządzenia beneficjent może być zatrudniony na umowę zlecenia bądź o pracę, jeśli nie będzie to kolidowało z samodzielnym prowadzeniem gospodarstwa i ubezpieczeniem w KRUS. W przeszłości było tak, iż powstanie obowiązku ubezpieczenia w ZUS z tytułu wykonywania umowy zlecenia powodowało, że dana osoba przestawała być objęta ubezpieczeniem w KRUS. W przypadku beneficjenta umowa zlecenia skutkowała więc wyłączeniem z ubezpieczenia w KRUS na czas jej trwania, a taki stan rzeczy w świetle powołanego programu pomocowego jest niedopuszczalny przez 12 miesięcy od wypłaty premii. Na skutek zmian w przepisach o ubezpieczeniu rolników to się zmieniło, gdyż od 1 stycznia br. rolnicy mogą być podwójnie ubezpieczeni, tj. w ZUS i KRUS. Takie rozwiązanie zakłada ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2015 r. poz. 704). W świetle jej art. 5b rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy został objęty ubezpieczeniem z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, podlega nadal ubezpieczeniu społecznemu rolników pomimo objęcia go innym ubezpieczeniem (w ZUS). Jest to dopuszczalne pod warunkiem, że przychód osiągany z tego tytułu w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W świetle powyższych rozwiązań osoba, która otrzymała premię dla młodego rolnika, a nie upłynęło jeszcze 12 miesięcy od jej wypłaty, może być zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Jej wynagrodzenie miesięczne nie może jednak przekroczyć 875 zł brutto.

Prawo UE - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.