Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Prawo UE  »   Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy

Gazeta Podatkowa nr 33 (1178) z dnia 23.04.2015
Jolanta Białkowska

Zamierzam wystąpić do urzędu pracy o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Czy fakt, że wsparcie będzie wypłacane w ramach unijnego projektu z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój będzie miał znaczenie dla maksymalnej wysokości refundacji i zakupów dotyczących wyposażenia? Czy refundacja ta będzie dla przedsiębiorcy stanowiła pomoc de minimis?

Fakt, czy refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego będzie wypłacana w ramach projektu z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, czy poza nim, nie ma znaczenia dla maksymalnej wysokości tego wsparcia. W jednym i drugim przypadku refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego zarejestrowanego w PUP nie może być wyższa niż 6-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia. To samo dotyczy zakupów, które mogą być objęte refundacją. Może to być zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, sprzętu, wyposażenia - służących ściśle do pracy na wnioskowanym stanowisku pracy.

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy będzie stanowiła dla przedsiębiorcy pomoc de minimis. Mowa o tym w programie pomocowym, na podstawie którego jest udzielana, czyli rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2012 r. poz. 457 ze zm.).

Przy założeniu, że przedsiębiorca nie prowadzi działalności gospodarczej w sektorze rolnym, rybołówstwa i nie świadczy usług w ogólnym interesie gospodarczym, pomoc de minimis będzie miała charakter ogólny. Inaczej mówiąc, zostanie udzielona na podstawie rozporządzenia Komisji 1407/2013/UE w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis. Limit tej pomocy dla przedsiębiorcy wynosi 200 tys. euro w okresie trzech lat (100 tys. euro w przypadku przedsiębiorstw z sektora transportu towarów). Bierze się przy tym pod uwagę bieżący rok podatkowy i dwa poprzedzające go lata. Przykładowo, jeśli przedsiębiorca otrzymał w latach 2013, 2014 i 2015 pomoc de minimis w kwocie 190 tys. euro, to w tym roku może otrzymać już tylko 10 tys. euro. Pomoc tę zlicza się na podstawie zaświadczeń, które podmiot jej udzielający ma obowiązek wystawić przedsiębiorcy. Jest w nich podana wartość pomocy de minimis w złotych, jak i w euro.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Prawo UE - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.