Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   ZUS od kwoty odprawy dla pracownika przechodzącego na ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

ZUS od kwoty odprawy dla pracownika przechodzącego na emeryturę

Gazeta Podatkowa nr 42 (1604) z dnia 27.05.2019
Aneta Dąbrowska

Pracownik z końcem czerwca 2019 r. przechodzi na emeryturę. Z tego powodu zostanie rozwiązana z nim umowa o pracę. Jednocześnie wypłacimy mu odprawę emerytalną na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Jak kwotę tej wypłaty mamy wykazać w raporcie ZUS RCA sporządzonym za pracownika za czerwiec br.?

Kwota wypłaconej pracownikowi odprawy emerytalnej jest zwolniona ze składek ZUS. Nie wykazuje się jej więc w drukach rozliczeniowych sporządzanych za osobę, której zostanie ona wypłacona.

Składkom ZUS nie podlegają odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę (albo rentę). Zwolnienie takich świadczeń z oskładkowania wynika z § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949). Wypłacona pracownikowi odprawa emerytalna jest zwolniona ze składek ZUS bez ograniczenia kwotowego.

Przy czym, zwolnieniem składkowym wynikającym z tego przepisu jest objęta odprawa emerytalna, której uzyskanie przez pracownika jest uzależnione od:

  • jego przejścia na emeryturę (a nie jedynie od spełnienia warunków do jej otrzymania),
     
  • związku pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę.

Skoro odprawa emerytalna wypłacona pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, spełnia warunki do zwolnienia jej wartości z obciążeń składkowych - pracodawca wypłaty tej nie rozliczy w imiennym raporcie ZUS RCA przekazywanym za taką osobę do ZUS. Zasadą bowiem jest, że za każdego ubezpieczonego płatnik składek ma obowiązek za każdy miesiąc kalendarzowy sporządzać i przekazywać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, tj. m.in. imienny raport ZUS RCA. W druku tym płatnik rozlicza m.in. za pracowników składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotną i/lub wypłacone im świadczenia.

Przykład

Pracownik z dniem 28 czerwca 2019 r. przejdzie na emeryturę. Z tego powodu rozwiązuje umowę o pracę zawartą na pełny etat. Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4.100 zł. W dniu 27 czerwca br. pracodawca wypłaci mu wynagrodzenie w kwocie 4.100 zł oraz odprawę emerytalną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia wynoszącą 4.100 zł.

Pracodawca w raporcie ZUS RCA rozliczy składki społeczne i zdrowotną wyłącznie od wypłaconego pracownikowi wynagrodzenia w wysokości 4.100 zł. Nie rozliczy ich natomiast od kwoty wypłaconej mu odprawy emerytalnej, która jest zwolniona ze składek ZUS.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.