Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Kilka niepełnych etatów a składki ZUS z prowadzonej firmy
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Kilka niepełnych etatów a składki ZUS z prowadzonej firmy

Gazeta Podatkowa nr 24 (2107) z dnia 21.03.2024
Dorota Wyderska

Osoba prowadząca własną firmę, która jest jednocześnie zatrudniona na etacie, może opłacać jako przedsiębiorca tylko obowiązkową składkę zdrowotną, jeżeli ze stosunku pracy uzyskuje przychód w odpowiedniej wysokości. Jeśli jest zatrudniona na kilku etatach, należy brać pod uwagę sumę przychodu uzyskanego ze wszystkich zawartych umów o pracę.

Firma i etat

Jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność jest jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę i uzyskuje ze stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca przychód podlegający oskładkowaniu (od którego pracodawca nalicza jej składki emerytalno-rentowe) w kwocie niższej niż minimalne wynagrodzenie, to oprócz tego, że podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym jako pracownik, jest też nimi objęta jako przedsiębiorca. Przeliczenia pracowniczego przychodu na okres miesiąca dokonuje się wtedy, gdy pracowniczym ubezpieczeniom społecznym przedsiębiorca podlegał jedynie przez część miesiąca (np. gdy pracę na etacie podjął lub zakończył w trakcie miesiąca).

Jeżeli natomiast przedsiębiorca osiąga z umowy o pracę przychód w kwocie co najmniej minimalnej płacy, to z racji prowadzenia działalności gospodarczej nie podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Obowiązkowe jest wtedy dla niego jedynie ubezpieczenie zdrowotne. Jako przedsiębiorca może przystąpić do ubezpieczeń emerytalno-rentowych tylko dobrowolnie (wtedy zostanie objęty obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym).

W 2024 r. minimalna płaca wynosi: od stycznia do czerwca - 4.242 zł, a od lipca do grudnia - 4.300 zł.

Praca na pełny etat

W razie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy dodatkowe tytuły do ubezpieczeń społecznych (np. z racji prowadzonej działalności) mają charakter dobrowolny tak długo, jak długo trwa stosunek pracy. Istotną przesłanką jest wymiar czasu pracy, a nie wysokość otrzymywanego wynagrodzenia z umowy o pracę. Pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy mają bowiem zagwarantowane w przepisach Kodeksu pracy wynagrodzenie na poziomie co najmniej minimalnej płacy. Kierowanie się w ich przypadku literalnym brzmieniem art. 9 ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. uzyskaniem przychodu niższego niż minimalna płaca) prowadziłoby do sytuacji, w której obowiązek opłacania składek społecznych z innych tytułów powstawałby w razie choroby pracownika lub niewypłacenia pracownikowi należnego wynagrodzenia (np. z powodu kłopotów finansowych pracodawcy).

Kilka niepełnych etatów

Bywa, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność jest jednocześnie zatrudniona na podstawie więcej niż jednej umowy o pracę. Ustalając wysokość przychodu uzyskanego ze stosunku pracy, w razie gdy są to umowy zawarte w niepełnym wymiarze czasu pracy, należy brać pod uwagę łączną kwotę uzyskanego przychodu ze wszystkich umów. Jeśli suma oskładkowanych przychodów uzyskanych np. z dwóch umów o pracę jest niższa niż wysokość minimalnej płacy, to wtedy przedsiębiorca powinien opłacić za siebie za ten miesiąc składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne również z tytułu prowadzonej firmy.

Natomiast w sytuacji, gdy w danym miesiącu przychód stanowiący podstawę do oskładkowania uzyskany z obu umów o pracę jest równy lub wyższy od minimalnego wynagrodzenia, wtedy ubezpieczenia społeczne z działalności są dobrowolne. Obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne (patrz ramka).

"(...) W przypadku gdy ubezpieczony posiada kilka umów o pracę i suma podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w danym miesiącu będzie wynosiła co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę, to wówczas ubezpieczony będzie obowiązkowo podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu umów o pracę, natomiast z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej ubezpieczenia emerytalno-rentowe będą miały charakter dobrowolny. (...)".

Interpretacja Oddziału ZUS w Lublinie z dnia 24 maja 2023 r., znak: DI/200000/43/453/2023

Należy jednak zaznaczyć, że objęcie przedsiębiorcy obowiązkowymi ubezpieczeniami jedynie ze stosunku pracy będzie miało miejsce dopiero po spełnieniu warunku uzyskania ze stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, przychodu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, a nie z dniem zawarcia kolejnej umowy o pracę (przykład). Tak też wskazał Oddział ZUS w Gdańsku w interpretacji z dnia 28 września 2016 r., znak: DI/100000/43/927/2016. Uzasadniając interpretację, organ rentowy podkreślił, że wynagrodzenie równe lub wyższe niż minimalna płaca nie musi pochodzić z jednego etatu. W przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie jest określone, że wymiar etatu musi być pełny. Liczy się suma wynagrodzeń ze wszystkich umów o pracę oraz to, czy w przeliczeniu na okres miesiąca pracownik otrzymuje wynagrodzenie równe lub wyższe niż minimalne wynagrodzenie, które stanowi podstawę do naliczenia składek społecznych.

Przykład

Pan Adam prowadzi firmę na podstawie wpisu do CEIDG. Jednocześnie pracuje w spółce X na 1/2 etatu, a jego miesięczna pensja wynosi 3.000 zł, czyli jest niższa niż minimalne wynagrodzenie (3.000 zł < 4.242 zł). Podlega on więc obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym jako pracownik oraz jako przedsiębiorca.

Od 1 marca 2024 r. zatrudnił się na 1/3 etatu w spółce Y, z miesięczną pensją w kwocie 2.500 zł, którą otrzymuje 10. dnia następnego miesiąca.

W marcu 2024 r. oskładkowany przychód pana Adama z obu umów wyniesie 3.000 zł (z umowy zawartej ze spółką X - 3.000 zł, natomiast w spółce Y nie uzyska w tym miesiącu przychodu). Przychód pracowniczy w marcu br. będzie niższy niż wysokość minimalnego wynagrodzenia. Dlatego jeszcze w marcu 2024 r. podlega on obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z obu umów o pracę oraz z tytułu prowadzonej działalności. Dopiero od 1 kwietnia br. nie będzie on podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym jako przedsiębiorca, ponieważ w tym miesiącu jego łączny przychód pracowniczy wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie (3.000 zł + 2.500 zł = 5.500 zł).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.