Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą wnioskować w ZUS o wakacje składkowe, czyli zwolnienie z opłacenia składek społecznych oraz ewentualnie na FP i FS za jeden wybrany miesiąc w danym roku kalendarzowym. Wniosek w tej sprawie składa się tylko elektronicznie.
Przedsiębiorca (także komornik sądowy) może skorzystać ze zwolnienia z opłacenia za siebie składek w ramach wakacji składkowych, jeśli spełni warunki określone w art. 17a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497 ze zm.) - patrz ramka. Wniosek w tej sprawie (RWS) przedsiębiorca może złożyć samodzielnie ze swojego profilu płatnika na PUE/eZUS albo może to zrobić w jego imieniu upoważniona osoba z profilu płatnika. Aby rozpocząć jego wypełnianie, po zalogowaniu do konta na PUE/eZUS należy przejść do zakładki "Płatnik" i z bocznego menu wybrać "Kreatory wniosku", następnie "Kreator wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc - RWS (wakacje składkowe)". W pierwszej kolejności trzeba wybrać cel złożenia wniosku - tu zaznacza się "Wniosek". Do wniosku pobierane są dane identyfikacyjne płatnika składek. Podanie numeru telefonu nie jest wymagane, ale jego uzupełnienie z pewnością ułatwi kontakt z płatnikiem.
Wniosek ma domyślnie wypełnione pole dotyczące okresu zwolnienia (tj. miesiąc złożenia wniosku + 1) i nie ma możliwości jego zmiany.
Część wniosku stanowi blok z danymi dotyczącymi korzystania z pomocy de minimis, więc należy wcześniej przygotować dokumenty, które są do tego potrzebne, tj.: dane o uzyskanej pomocy de minimis w okresie 3 minionych lat oraz zaświadczenia o uzyskaniu tej pomocy.
Zwolnienie, o którym mowa, stanowi pomoc de minimis. Kwota takiej pomocy otrzymanej w okresie 3 minionych lat nie może przekroczyć 300.000 euro. Jeśli więc przedsiębiorca chce skorzystać z wakacji składkowych, powinien posiadać niewykorzystany limit pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy składek na ubezpieczenia społeczne, z których chce dostać zwolnienie.
W celu potwierdzenia wcześniej otrzymanej pomocy należy wypełnić oświadczenie lub załączyć do wniosku zaświadczenie(-a). W razie gdy przedsiębiorca zaznaczy "oświadczenie", to powinien wypełnić blok dotyczący otrzymanej pomocy de minimis podając: nazwę i NIP podmiotu udzielającego mu pomocy, datę udzielonej pomocy oraz wartość pomocy w euro. Jeśli natomiast przedsiębiorca zaznaczy "zaświadczenia", to przed wysłaniem wniosku musi dołączyć do niego zaświadczenia w postaci załączników. Wypełniając ten blok wniosku, przedsiębiorca przekazuje jednocześnie informacje niezbędne, by uzyskać pomoc de minimis (tu: w formie zwolnienia z opłacenia składek). Trzeba więc określić wielkość podmiotu oraz klasę działalności (przeważające PKD, czyli działalność, która ma największy udział w ogólnej działalności podmiotu mierzona kryterium sprzedaży, liczby pracujących), przy czym:
Górny pułap pomocy de minimis odnosi się do wsparcia, które może być udzielone jednemu przedsiębiorcy. W dalszej części wniosku należy określić powiązania z innymi przedsiębiorcami. Definicja jednego przedsiębiorstwa obejmuje wszystkie jednostki gospodarcze, które są ze sobą powiązane co najmniej jedną z następujących relacji:
Za jedno przedsiębiorstwo uznawane są również jednostki gospodarcze pozostające w jakimkolwiek z ww. stosunków, za pośrednictwem jednej innej jednostki gospodarczej lub kilku innych jednostek gospodarczych. Trzeba więc podać czy przedsiębiorca ma lub nie powiązania z innymi przedsiębiorcami oraz łączną wartość pomocy de minimis otrzymanej w okresie minionych 3 lat przez powiązane przedsiębiorstwa (jeżeli nie otrzymały one pomocy należy wpisać "0").
Następnie trzeba wskazać, czy w okresie minionych 3 lat firma przedsiębiorcy składającego wniosek RWS powstała wskutek połączenia, przejęcia, podziału albo przekształcenia przedsiębiorcy, podać NIP-y wszystkich połączonych lub przejętych przedsiębiorców oraz łączną wartość pomocy de minimis otrzymanej w okresie minionych 3 lat przez połączone lub przejęte przedsiębiorstwa.
Wypełniony wniosek należy podpisać: profilem PUE, profilem zaufanym ePUAP, podpisem osobistym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Po jego złożeniu można go uzupełnić lub skorygować albo całkowicie wycofać, ale tylko do czasu jego rozstrzygnięcia.
Informacje w sprawie rozstrzygnięcia wniosku ZUS zamieści na koncie płatnika PUE/eZUS. Informacje o nowych wiadomościach w sprawie wniosku prześle też na adres e-mail lub numer telefonu podany na PUE/eZUS.
Warunki skorzystania z wakacji składkowych:
|
|