Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, należy liczyć się z wieloma obowiązkami polegającymi m.in. na przekazaniu konkretnych zgłoszeń do różnych urzędów czy instytucji, w tym do ZUS. Podejmując decyzję o prowadzeniu działalności w formie spółki cywilnej, odpowiedniego zgłoszenia dokonuje zarówno spółka, jak i jej wspólnicy.
W przypadku gdy spółka cywilna nie zatrudnia żadnych osób (np. pracowników, zleceniobiorców), za które musiałaby naliczać i opłacać składki ubezpieczeniowe, nie należy jej zgłaszać w ZUS jako płatnika składek. Do złożenia zgłoszenia założonej spółki cywilnej jako płatnika składek jej wspólnicy będą zobowiązani dopiero po zatrudnieniu w spółce pierwszej osoby. Wówczas powinni to zrobić w terminie 7 dni od daty:
Spółkę cywilną zgłasza się w ZUS jako płatnika składek na druku ZUS ZPA. W druku tym w polu 09. bloku III. wpisuje się datę powstania obowiązku opłacania składek za osoby, które spółka zgłosiła do ubezpieczeń. W przypadku pracownika obowiązek ten powstaje z dniem nawiązania stosunku pracy, przez który należy rozumieć dzień określony w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy. Jeśli natomiast pierwszą zatrudnioną w spółce osobą jest zleceniobiorca, to datą powstania obowiązku opłacania składek przez spółkę jest data rozpoczęcia wykonywania przez zleceniobiorcę umowy zlecenia (a nie data zawarcia takiej umowy).
Nie należy zgłaszać w ZUS spółki cywilnej jako płatnika składek, jeśli spółka nie zatrudnia żadnych osób.
Rozpoczynając prowadzenie działalności w spółce cywilnej, należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (na druku CEIDG-1). Na podstawie danych w nim zawartych ZUS sporządzi pierwszorazowe zgłoszenie płatnika składek (druk ZUS ZFA) bez potrzeby osobistego jego wypełniania przez wspólnika i składania go w ZUS. Wspólnik spółki cywilnej powinien być bowiem zgłoszony w ZUS jako płatnik składek na własne ubezpieczenia. Przy rozpoczynaniu prowadzenia działalności w spółce cywilnej jej wspólnik powinien natomiast dokonać zgłoszenia w ZUS do:
Należy to zrobić w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia wykonywania działalności jako wspólnik spółki cywilnej. Na formularzu zgłoszeniowym trzeba podać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia (patrz ramka).
Druk zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego wspólnik spółki cywilnej może też przekazać do ZUS wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG (tj. z drukiem CEIDG-1).
W dokumentach zgłoszeniowych (także rozliczeniowych) wspólnicy spółki cywilnej powinni podać swoje dane identyfikacyjne. Nie mogą oni posługiwać się identyfikatorem NIP lub REGON nadanym spółce.
Osoba, która jest już zarejestrowana w CEIDG jako osoba prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek, po przystąpieniu do spółki cywilnej nie powinna składać kolejnego zgłoszenia do ZUS. Od dodatkowo prowadzonej działalności w spółce cywilnej (obok działalności prowadzonej na własny rachunek) powinna natomiast opłacać za siebie kolejną składkę zdrowotną.
Spółka cywilna zgłoszona w ZUS jako płatnik składek rozlicza i opłaca składki za dany miesiąc za zatrudnione w niej osoby do 20. dnia następnego miesiąca. W deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, w bloku I. w polu 01, jako kod terminu składania dokumentów rozliczeniowych spółka wpisuje cyfrę 6.
W tym samym terminie powinni też rozliczać się i opłacać za siebie składki do ZUS wspólnicy spółki cywilnej, niezależnie od tego, czy spółka zatrudnia pracowników lub inne osoby podlegające ubezpieczeniom czy nie.
Wspólnicy jako kod terminu przesyłania deklaracji i raportów w bloku I. w polu 01. deklaracji ZUS DRA podają, podobnie jak spółka cywilna zgłoszona w ZUS jako płatnik składek, cyfrę 6, która jest właściwa dla deklaracji składanych do 20. dnia następnego miesiąca.
Kody tytułu ubezpieczenia właściwe dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej jako wspólnicy spółki cywilnej:
|
|