Płatnik dokonuje rozliczenia składek ZUS na właściwych formularzach ubezpieczeniowych udostępnionych przez organ rentowy. Od 1 września 2024 r. nastąpiły zmiany w niektórych z tych druków. Ponadto od 1 listopada 2024 r. dla określonej grupy osób wprowadzono nowe kody tytułu ubezpieczenia i jednocześnie zmodyfikowano już istniejące kody.
Z dniem 1 września 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego... (Dz. U. poz. 1296). Akt ten wprowadził zmiany w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w tej samej sprawie (Dz. U. z 2023 r. poz. 2032 ze zm.). Powodem jego nowelizacji były zmiany wprowadzone do ustawy:
Rozporządzenie zmieniające od 1 września 2024 r. wprowadziło zmiany w załącznikach do rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń (...). Dotyczą one:
W załączniku nr 25 do rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń (...) w dziale 1 "Podmiot podstawowy wraz z rozszerzeniem" rozporządzeniem zmieniającym od 1 listopada 2024 r. dodano nowe kody. Będą one stosowane przez przedsiębiorców korzystających w danym miesiącu z tzw. jednomiesięcznych wakacji składkowych (pisaliśmy o tym w GP nr 67 z 2024 r., na str. 8). Dla nich bowiem właściwym kodem będzie:
W załączniku nr 25 rozporządzenie zmieniające zmodyfikowało opisy kodów stosowanych przez przedsiębiorców na małym ZUS, a mianowicie kod:
Przed zmianą w opisach tych dwóch kodów zamiast słowa "dochodu" było słowo "przychodu".
W rozporządzeniu zmieniającym zawarto zapis o tym, że nowe kody tytułu ubezpieczenia i zmodyfikowane opisy kodów stosuje się do wypełniania dokumentów rozliczeniowych dotyczących okresu od 1 grudnia 2024 r. składanych od stycznia 2025 r.
|