Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, przy której zatrudniam kilku pracowników, a niekiedy dodatkowo zawieram umowy zlecenia, m.in. ze studentami. Jak ustalić liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego, dla celów skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek ZUS?
Czytelnik powinien ustalić liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczeń w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek.
Ze zwolnienia z opłacania składek, tzw. wakacji składkowych, może skorzystać osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236 ze zm.) lub innych przepisów szczególnych, jeżeli:
Powyższe wynika z art. 17a ust. 1 i 2 ustawy o sus, który wejdzie w życie z dniem 1 listopada 2024 r.
Ustalając liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego (nie więcej niż 10 ubezpieczonych), przedsiębiorca uwzględnia wszystkie osoby, w tym siebie, które w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku były zgłoszone do ww. ubezpieczeń.
Jak czytamy na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl): "(...) Do limitu 10 ubezpieczonych wliczają się następujące osoby:
Do limitu zgłoszonych do ubezpieczeń nie wliczają się osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, czyli między innymi osoby, które:
Przykład |
Zakładamy, że przez cały październik br. osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie zatrudniała 9 pracowników, a ponadto 28 października br. zawrze umowę zlecenia z osobą fizyczną, która z tego tytułu będzie podlegała tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Łącznie w październiku br., wliczając siebie, przedsiębiorca będzie zgłaszał do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego 11 ubezpieczonych. Zatem nie spełni jednego z warunków do skorzystania z wakacji składkowych w grudniu br.
Na tle badania limitu osób zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego powstało pytanie, czy należy przyjmować do niego sumę osób zgłoszonych do tych ubezpieczeń w ciągu danego miesiąca, czy też badać go w każdym dniu danego miesiąca? Przykładowo, przedsiębiorca w październiku br. będzie zgłaszał do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego:
W ciągu miesiąca przedsiębiorca będzie zgłaszał do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego łącznie 11 osób (wraz ze sobą), jednakże w żadnym dniu tego miesiąca liczba osób zgłoszonych do tych ubezpieczeń nie przekroczy 10 ubezpieczonych. Czy przedsiębiorca spełni warunek zgłaszania do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 ubezpieczonych? W tej sprawie wystąpiliśmy z pytaniem do ZUS.
W dniu 20 sierpnia 2024 r. otrzymaliśmy odpowiedź, w której czytamy: "(...) badając limit osób zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego należy przyjmować sumę osób zgłoszonych do tych ubezpieczeń w ciągu danego miesiąca. Oznacza to, że w przedstawionym przykładzie płatnik nie spełni warunku limitu ubezpieczonych, gdyż w ciągu miesiąca będzie miał zgłoszonych do ubezpieczeń łącznie 11 osób (wraz ze sobą).
Płatnik może skorzystać z »wakacji składkowych« jeżeli m.in. w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych.
Ustawa przez zwrot »miał zgłoszonych« wprost wskazuje na faktycznie dokonane zgłoszenia ubezpieczonych do ZUS od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku.".
Ważne: Zwolnienie z opłacenia składek stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis (art. 17b ust. 2 ustawy o sus). |
Zatem z wakacji składkowych będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który dysponuje limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy obowiązujących go we wskazanym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne podlegających zwolnieniu. Wniosek zawiera m.in. zaświadczenia o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką przedsiębiorca otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
Płatnik składek będzie składał wniosek o skorzystanie z wakacji składkowych w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem (o symbolu RWS). Może on być złożony wyłącznie z profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS. Jeśli więc osoba prowadząca działalność gospodarczą spełni wszystkie wymienione wcześniej warunki i chciałaby skorzystać z wakacji składkowych w grudniu br., to wniosek na PUE/e-ZUS powinna złożyć w listopadzie br. Informacje w sprawie rozpatrzenia wniosku ZUS udostępni przedsiębiorcy na jego koncie płatnika na PUE/eZUS. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, ZUS wyda w tej sprawie decyzję, którą przekaże przedsiębiorcy również na jego koncie płatnika na PUE/eZUS. Od tej decyzji można się odwołać - za pośrednictwem ZUS - do sądu.
|