Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Wymiar urlopu  »   Odbywanie stażu z urzędu pracy a prawo i wymiar urlopu wypoczynkowego
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odbywanie stażu z urzędu pracy a prawo i wymiar urlopu wypoczynkowego

Gazeta Podatkowa nr 54 (1616) z dnia 8.07.2019
Ewa Madejek

Zamierzamy zatrudnić absolwenta szkoły wyższej, który odbył dodatkowo 6-miesięczny staż na podstawie skierowania z urzędu pracy. Nie posiada on żadnych okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Jak traktować okres odbytego stażu i ukończonej nauki w szkole dla potrzeb prawa do urlopu wypoczynkowego i jego wymiaru?

Zarówno okres ukończonej szkoły wyższej, jak i odbytego stażu na podstawie skierowania z urzędu pracy wlicza się tylko do wymiaru należnego urlopu wypoczynkowego. Natomiast okresy te nie są zaliczane przy ustalaniu prawa do urlopu.

Pracownik - w zależności od sytuacji - może nabyć prawo do urlopu pierwszego lub kolejnego. Prawo do pierwszego urlopu uzyskuje pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę. Wymiar takiego urlopu wynosi 1/12 z wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi po przepracowaniu roku. Regulacja ta odnosi się do całego pierwszego roku kalendarzowego, w którym pracownik podjął swoją pierwszą pracę. Natomiast prawo do kolejnego urlopu pracownik nabywa w kolejnym roku zatrudnienia, najczęściej w dniu 1 stycznia, jeżeli w tym dniu pozostaje w zatrudnieniu.

Zatem na prawo do urlopu ma wpływ rok zatrudnienia oraz posiadanie wcześniejszych okresów zatrudnienia pracowniczego (np. na podstawie umowy o pracę).

Nieco inaczej jest z wymiarem urlopu wypoczynkowego. Obowiązują dwa wymiary urlopu, które, zgodnie z art. 154 § 1 K.p., wynoszą:

  • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
     
  • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do okresów, które wpływają na wymiar urlopu, wlicza się pracownikowi - oprócz okresów zatrudnienia - także inne tzw. okresy zaliczalne. Należą do nich m.in. okresy zakończonej nauki w szkole zgodnie z art. 155 § 1 K.p., czy praca na roli. Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, zalicza się także okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium w okresie odbywania stażu. Jak stanowi art. 79 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 ze zm.), okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych, w tym wymiaru urlopu wypoczynkowego. Okresów pobierania zasiłku i stypendium nie wlicza się jednak m.in. do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

Zatem okres odbytego przez pracownika stażu na podstawie skierowania z urzędu pracy oraz ukończonej szkoły wyższej powiększa okres pracy, od którego zależy tylko wymiar urlopu, a nie prawo do niego.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.