Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Wymiar urlopu  »   Ustalanie stażu urlopowego pracownika
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ustalanie stażu urlopowego pracownika

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (1017) z dnia 1.04.2019

Od 1 kwietnia 2019 r. na okres 1 roku w naszej firmie podjął zatrudnienie pracownik, który przedłożył świadectwo ukończenia szkoły policealnej oraz świadectwa pracy. Jeden okres pracy częściowo pokrywa się z okresem nauki. Jak ustalić staż urlopowy pracownika w naszej firmie i wymiar należnego mu urlopu w 2019 r.?

Staż urlopowy pracownika ustala się na podstawie posiadanego okresu zatrudnienia (w ramach stosunku pracy) oraz tzw. okresów zaliczalnych, takich jak np. okresy ukończonej nauki w szkole czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Czas nauki podlega wliczeniu do stażu urlopowego na zasadach określonych w art. 155 K.p. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
     
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
     
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
     
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
     
  • szkoły policealnej - 6 lat,
     
  • szkoły wyższej - 8 lat.

Wymienione okresy nauki nie podlegają sumowaniu.

Jak wynika z przywołanej regulacji, wliczeniu do stażu urlopowego podlega przewidziany programem nauczania faktyczny czas trwania nauki z określeniem maksymalnej liczby lat zaliczalnych albo określona liczba lat nauki bez względu na to, ile faktycznie trwała nauka w szkole. W przypadku szkoły policealnej wlicza się określoną liczbę lat nauki.

Należy wskazać, że w razie pobierania nauki w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

W sytuacji, gdy podjęcie zatrudnienia następuje w trakcie roku kalendarzowego, wymiar urlopu należy ustalić proporcjonalnie do okresu pracy, zgodnie z art. 1551 § 1 K.p. Regulacja ta przewiduje, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

  • u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;
     
  • u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Przy czym, jeżeli pracownik przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż ustalony w wymiarze proporcjonalnym, u kolejnego pracodawcy przysługuje urlop w odpowiednio niższym wymiarze. Jednakże łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Przepis dotyczący proporcjonalnego ustalania urlopu u kolejnego pracodawcy stosuje się odpowiednio do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.

Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 1551 K.p. kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi, a niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Ponadto niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 1553 § 1 K.p.).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu należy ustalić, czy dla pracownika korzystniejsze jest zaliczenie do stażu urlopowego okresu nauki i niepokrywających się z nią okresów pracy, czy może całego okresu pracy i nauki tylko w szkole średniej.

Przykład

Pracownik, który podjął pracę w pełnym wymiarze czasu pracy od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020 r., przedłożył pracodawcy świadectwo ukończenia szkoły policealnej, w której uczył się od 1 września 2016 r. do 22 czerwca 2018 r. Ma też ukończoną szkołę średnią ogólnokształcącą w czerwcu 2016 r. Przedłożył też świadectwo pracy na okres od 1 lipca 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. i od 1 września 2018 r. do 17 marca 2019 r. W poprzednim zatrudnieniu wykorzystał należny mu urlop.

Dla pracownika korzystniejsze jest zaliczenie nauki w szkole policealnej i okresu pracy niepokrywającego się z nauką, które na dzień 30.03.2019 r. wynoszą:

  • okres ukończonej nauki - 6 lat,
     
  • okresy pracy od 23.06.2018 r. do 17.03.2019 r. - 8 miesięcy i 23 dni.

Łączny staż pracy - 6 lat, 8 miesięcy i 23 dni.

Taki staż uprawnia pracownika do 20 dni urlopu w ciągu roku.

W 2019 r. u obecnego pracodawcy ma prawo do 15 dni (120 godz.) urlopu, zgodnie z wyliczeniem:

20 dni × 9/12 = 15 dni,

15 dni × 8 godz. = 120 godz.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.