Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Wymiar urlopu  »   Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie etatu oraz w dodatkowym stosunku ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie etatu oraz w dodatkowym stosunku pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (486) z dnia 10.06.2019

Od kilku lat zatrudniamy pracownika, który do końca kwietnia br. pracował w pełnym wymiarze czasu pracy, a od 1 maja br. jest zatrudniony na 1/2 etatu. Od 1 maja br. podjął on dodatkową pracę w innej firmie w wymiarze 1/2 etatu. Czy drugi pracodawca ma prawo ograniczyć urlop, jeżeli suma uzyskanych urlopów u obydwu pracodawców przekracza wymiar maksymalny?

Nie. Drugi pracodawca jest w stosunku do pierwszego pracodawcą równoległym, a nie kolejnym. Tylko drugi z wymienionych (kolejny) mógłby dokonać obniżenia wymiaru gdyby pracownik wykorzystał zbyt dużo urlopu w poprzednim, a więc zakończonym stosunku pracy.

Pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni za cały rok przepracowany. Przy czym w przypadku zatrudnienia na część etatu ustala się go proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika (art. 154 § 1-2 K.p.). Wobec braku wytycznych w sprawie obliczania wymiaru urlopu po zmianie wielkości etatu, w doktrynie przyjęto regułę ustalania tych uprawnień za każdy okres odrębnie, pamiętając, że:

  • kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 rocznej puli urlopowej (art. 1552a § 1 K.p.),
     
  • wynikający z wyliczenia niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2, art. 1553 § 1 K.p.),
     
  • wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru należnego za cały rok (art. 154 § 3, art. 1553 § 2 K.p.).

Podczas udzielania urlopu tak ustaloną pulę przelicza się na godziny, przyjmując, że jeden dzień odpowiada 8 godzinom pracy (art. 1542 § 1-2 K.p.). Urlopu udziela się w dni dla pracownika robocze, w wymiarze tylu godzin ile miał przepracować zgodnie z obowiązującym go rozkładem.

Przykład

Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, legitymujący się 10-letnim stażem urlopowym do 30 kwietnia br. pracował w pełnym wymiarze czasu pracy, a od 1 maja 2019 r. pracuje na 1/2 etatu. Pracownik nabył w bieżącym roku prawo do urlopu:

  • za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia: 26 dni x 4/12 = 8,66 dnia, po zaokrągleniu 9 dni,
     
  • za okres od 1 maja do 31 grudnia: 26 dni x 1/2 etatu = 13 dni; 13 dni x 8/12 = 8,66 dnia, po zaokrągleniu 9 dni,
     
  • łącznie: 9 dni + 9 dni = 18 dni, czyli 144 godziny (18 dni x 8 godz.) urlopu.


Stosownie do art. 1551 § 1 K.p., w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

  • u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
     
  • u kolejnego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego, a w przypadku zatrudnienia na okres krótszy - w wymiarze proporcjonalnym do tego okresu.

Przy czym, w myśl art. 1551 § 2 K.p., pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z proporcji, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze (łącznie nie mniej niż to wynika z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców).

Sposób postępowania wskazany w drugim myślniku ma odpowiednie zastosowanie do pracownika podejmującego pracę w zatrudnieniu równoległym. Ten pracodawca nie bada natomiast sytuacji urlopowej w tym "pierwszym" zatrudnieniu, bowiem nie uległo ono zakończeniu. Nowy pracodawca, o którym mowa w pytaniu, nie ma statusu kolejnego (dotychczasowy jest nadal pracodawcą aktualnym). Może on więc co najwyżej zażądać udokumentowania stażu pracy z kontynuowanego miejsca zatrudnienia, gdyż w zakresie w jakim przypada przed podjęciem nowej umowy, ma wpływ na wymiar urlopu. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się bowiem okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy, uwzględnieniu podlega także okres poprzedniego, niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy (art. 1541 K.p.).

Przykład

Pracownik z poprzedniego przykładu 1 maja 2019 r. zawarł umowę o pracę na czas nieokreślony w drugim podmiocie, w wymiarze 1/2 etatu. U tego pracodawcy nabył prawo do 9 dni (72 godz.) urlopu wypoczynkowego (26 dni x 1/2 etatu = 13 dni; 13 dni x 8/12 = 8,66 dnia, po zaokrągleniu 9 dni).

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.