Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Wymiar urlopu  »   Urlop młodocianego zatrudnionego w trakcie roku oraz praca w soboty
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Urlop młodocianego zatrudnionego w trakcie roku oraz praca w soboty

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (486) z dnia 10.06.2019

1) Zatrudniliśmy młodocianego dopiero po feriach zimowych, tj. 28 stycznia 2019 r. Kiedy nabędzie on prawo do urlopu wypoczynkowego i w jakim wymiarze, jeżeli w maju br. ukończył 18 lat?

Pracownik młodociany uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy. Jego wymiar to 12 dni roboczych i jeżeli uczęszcza on do szkoły, obligatoryjnie należy mu go udzielić w okresie ferii. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych, a w każdym następnym roku prawo do urlopu kolejnego. 

Prawo do urlopu kolejnego pracownik uzyskuje z dniem 1 stycznia, o ile tego dnia pozostaje w zatrudnieniu, albo w każdym innym pierwszym dniu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. W roku kalendarzowym, w którym kończy 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli uzyskał je przed ukończeniem 18 lat (art. 205 § 2 K.p.).

W świetle powyższego, pracownik z pytania nabędzie prawo do 12 dni urlopu z dniem 27 lipca 2019 r. (z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy), przy czym może jeszcze przed tym dniem wnioskować o udzielenie mu urlopu zaliczkowego. Natomiast prawo do 20 dni pracownik ten nabędzie z dniem 27 stycznia 2020 r. Ponieważ w maju 2019 r. (przed nabyciem prawa do urlopu należnego po przepracowaniu roku) stał się pełnoletni, będzie mu przysługiwał niższy wymiar.


2) Czy pracownik młodociany może wykonywać pracę w sobotę?

Praca młodocianego w sobotę jest dopuszczalna, pod warunkiem przestrzegania przepisów o czasie pracy obowiązujących takich pracowników.

Czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a młodocianego, który ukończył 16 lat - 8 godzin na dobę. Dobowy odpoczynek musi obejmować porę nocną i trwać nieprzerwanie co najmniej 14 godzin. Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy. Młodocianego nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.

Co do zasady pora nocna dla osoby, która ukończyła 16 lat i nie ukończyła 18 lat przypada pomiędzy godzinami 2200 a 600, a w przypadku:

  • osób niemających 15 lat, które nie ukończyły ośmioletniej szkoły podstawowej,
     
  • osób niemających 15 lat, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową,
     
  • osób, które mają 15 lat, ale nie ukończyły ośmioletniej szkoły podstawowej

przypada w godzinach 2000-600.

Przy ustalaniu dopuszczalności wykonywania pracy w sobotę należy mieć na względzie art. 203 § 3 K.p., który stanowi, że młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę. Sobota może więc być dla młodocianego normalnym dniem pracy, pod warunkiem, że kolejną aktywność w szkole lub na stanowisku pracy podejmie on po upłynięciu 48 godzin od chwili zakończenia poprzedniej.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.