Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Prawo do urlopu  »   Staż przyjmowany do ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Staż przyjmowany do ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego

Gazeta Podatkowa nr 49 (1611) z dnia 21.06.2019
Ewa Madejek

Do niedawna prowadziłem działalność gospodarczą. Trwało to 10 lat. Obecnie podjąłem zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i jest to jedyna moja praca. Oprócz działalności nie posiadam innych okresów zatrudnienia. Czy okres prowadzenia działalności wlicza mi się do ustalenia wymiaru urlopu? Jak w takiej sytuacji należy ustalić mój urlop?

Okres prowadzenia działalności gospodarczej nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu stażu pracowniczego, od którego zależy prawo i wymiar urlopu wypoczynkowego. Do takiego stażu - w zakresie nabywania prawa do urlopu - wlicza się tylko okresy zatrudnienia pracowniczego, czyli nawiązanego na podstawie stosunku pracy, m.in. umowy o pracę. Natomiast do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się także tzw. okresy zaliczalne, jak np. okres zakończonej nauki w szkole, pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy stypendium.

Prowadzenie działalności gospodarczej odbywa się na podstawie innych przepisów niż Kodeks pracy, co powoduje nieuwzględnienie okresu takiej działalności w pracowniczym stażu urlopowym.

W przypadku gdy pracownik oprócz okresu prowadzenia działalności gospodarczej nie posiada innych okresów pracy, nabywa on prawo do urlopu wypoczynkowego jak przy podjęciu pierwszej pracy. Art. 153 § 1 K.p. stanowi, że pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Pracownik nabywa prawo do pierwszego urlopu z dołu, z upływem każdego miesiąca pracy. Urlop ten zwany jest cząstkowym, gdyż pracownik zyskuje do niego prawo cyklicznie, po każdym przepracowanym miesiącu. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują zaokrąglania wymiaru pierwszego urlopu w górę do pełnego dnia. Jednak pracodawca może wprowadzić do przepisów wewnątrzzakładowych zasadę zaokrąglania urlopu cząstkowego, która będąc dla pracownika korzystniejsza od przepisów ustawowych, nie naruszy przepisów Kodeksu pracy.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się pracownikowi tylko okres nauki w szkole, gdyż nie posiada on okresów pracy w ramach stosunku pracy. Po każdym przepracowanym miesiącu w 2019 r. będzie mu przysługiwał urlop w wymiarze 1/12 z wymiaru urlopu wynikającego ze stażu. Przykładowo, gdy okres zatrudnienia pracownika będzie krótszy niż 10 lat, po każdym przepracowanym miesiącu będzie mu przysługiwał urlop w wymiarze 1,66 dnia, tj. 1/12 × 20 dni.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.