Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Prawo do urlopu  »   Wymiar urlopu w roku osiągnięcia 10-letniego stażu pracy
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wymiar urlopu w roku osiągnięcia 10-letniego stażu pracy

Dodatek do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 10 (484) z dnia 10.05.2019

Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający (art. 158 K.p.). Zawarte w omawianej normie określenie "pracownik, który wykorzystał urlop za dany rok", wskazuje zakres podmiotowy tej normy prawnej, bowiem tylko taki pracownik nabywa prawo do urlopu uzupełniającego. Pracownik, który do dnia osiągnięcia wyższego stażu nie wykorzystał urlopu, nabywa prawo do urlopu w wyższym wymiarze (a nie do urlopu uzupełniającego), a norma ta nie ma w tej sytuacji zastosowania.

Przykład

W bieżącym roku dwóch pracowników firmy osiągnie 10-letni staż urlopowy, pracownik A - 15 czerwca, a pracownik B - 28 września. Pracownik A do dnia osiągnięcia tego stażu nie będzie korzystał z urlopu, w związku z czym jego prawo do 20 dni urlopu zostanie zamienione na prawo do 26 dni (instytucja urlopu uzupełniającego nie znajdzie zastosowania). Pracownik B planowo wykorzysta tegoroczny urlop w lipcu br., a więc przed osiągnięciem 10-letniego stażu i tym samym w wymienionym dniu (przełomu stażowego) nabędzie prawo do 6 dni urlopu uzupełniającego.


Jak wynika z przepisu § 3 rozporządzenia urlopowego, wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu. Przypominamy, że urlop proporcjonalny przysługuje m.in. w razie rozwiązania lub nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego (art. 1551 K.p.). W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy. U kolejnego pracodawcy wymiar jest proporcjonalny:

  • do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego albo
     
  • do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Przykład

Pracodawca od 1 lutego br. zatrudnił na czas nieokreślony pracownika legitymującego się stażem urlopowym wynoszącym 9 lat i 10 miesięcy. Z upływem 2 miesięcy pracy pracownik osiągnął 10-letni staż urlopowy. Zatem 31 marca br. należało przeliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego za cały okres zatrudnienia w 2019 r. u obecnego pracodawcy (11 miesięcy), biorąc za podstawę wyższy wymiar (26 dni). Pracownik ma prawo do 24 dni proporcjonalnego urlopu (11/12 x 26 dni = 23,83 dnia, po zaokrągleniu 24 dni).

Przykład

Pracownik został zatrudniony 1 stycznia 2019 r. na czas określony wynoszący 4 miesiące, a od 1 maja br. pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. Strony zawarły porozumienie o wykorzystaniu urlopu w czasie kontynuowania zatrudnienia. W lipcu br. pracownik osiągnie 10-letni staż urlopowy i jeżeli do tej pory nie skorzysta z urlopu, jego urlop wzrośnie do 26 dni.

Przykład

Długoletni pracownik firmy, legitymujący się stażem urlopowym wynoszącym 9 lat i 11 miesięcy, złożył wypowiedzenie umowy, które będzie biegło 3 miesiące. Po osiągnięciu 10-letniego stażu, pracodawca obliczając proporcjonalny urlop tego pracownika, przyjmie za podstawę 26 dni.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.