Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Prawo do urlopu  »   Ustalenie urlopu dla pracownika legitymującego się kilkuletnią pracą ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ustalenie urlopu dla pracownika legitymującego się kilkuletnią pracą tymczasową

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (487) z dnia 1.07.2019

Zatrudniliśmy pracownika, który ukończył zasadniczą szkołę zawodową, a następnie przez blisko dwa lata z przerwami pracował jako pracownik tymczasowy. Nie udokumentował przy tym całości tego okresu. Czy dla potrzeb ustalenia prawa do urlopu powinniśmy przyjąć, że jest to dla niego pierwsza praca zawodowa? Jeśli nie, jak obliczyć wymiar urlopu?

Pracownik z pytania ma prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego, ustalanego na zasadach ogólnych.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych reguluje ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. w tej sprawie (Dz. U. z 2018 r. poz. 594 ze zm.), dalej ustawa. Jest to akt prawny, o którym mowa w art. 5 K.p., w myśl którego w przypadku gdy stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksowe stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami.

Zwracamy uwagę! Zgodnie z przepisami ustawy, praca tymczasowa jest wykonywana w ramach stosunku pracy - na podstawie umowy na czas określony zawieranej z agencją pracy tymczasowej. Podmiot ten może też (od 1 czerwca 2017 r.) na podstawie umowy prawa cywilnego, kierować osoby niebędące pracownikami takiej agencji do wykonywania pracy tymczasowej (art. 7 ustawy).

Z treści pytania wnioskujemy, że w rozpatrywanym przypadku agencja zawierała z zainteresowanym umowę (umowy) o pracę. Jeśli tak było w istocie, to należy ten fakt uwzględnić podczas ustalania prawa do urlopu wypoczynkowego. Odrębne zasady nabywania uprawnienia w zatrudnieniu tymczasowym i tzw. kodeksowym nie mają na to wpływu.

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Pisaliśmy na ten temat w UiPP nr 12/2019, str. 39-40. Zbliżone zasady nabywania uprawnień urlopowych przewiduje Kodeks pracy, ale tylko w pierwszym kalendarzowym roku zatrudnienia.

Ważne: Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 K.p.).

Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 § 2 K.p.). Po zmianie pracodawcy przysługuje on licząc od dnia zatrudnienia w wymiarze:

  • proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
     
  • proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Powyższe wynika z art. 1551 § 1 pkt 2 i § 21 K.p.

Przykład

Pracownik z pytania, zatrudniony od 1 maja 2019 r. na pół roku (do 31 października br.), przedstawił świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej oraz świadectwa wydane przez agencję pracy tymczasowej za okres zatrudnienia od 25 czerwca do 30 listopada 2016 r. i od 1 marca do 31 sierpnia 2018 r. Pracownik nie dostarczył innych świadectw, chociaż z informacji zawartych w kwestionariuszu wynika, że pracował w ramach pracy tymczasowej także kilka miesięcy wcześniej.

Kalkulatory Kalkulatory urlopowe dostępne są
w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl

Dokumenty przedłożone przez zatrudnionego są wystarczające do tego aby stwierdzić, iż jest to dla niego kolejny rok zatrudnienia.

Obecny pracodawca powinien ustalić jego prawo do urlopu według zasad obowiązujących dla urlopu kolejnego, tj. z góry od dnia podjęcia zatrudnienia, proporcjonalnie do okresu pracy w tym roku przewidzianego w umowie. Pracownik został zatrudniony na 6 miesięcy, a tym samym już 1 maja br. nabył prawo do urlopu w wymiarze 10 dni (6/12 x 20 dni).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.