Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Prawo do urlopu  »   Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla pracownika ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla pracownika niepełnosprawnego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (482) z dnia 10.04.2019

W dniu 1 października 2017 r. zatrudniliśmy pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnoprawności orzeczonym na okres do 30 września 2018 r. Dokument w tej sprawie wydano w 2016 r., przy czym zainteresowany nie był nigdzie wcześniej zatrudniony, więc nie nabył prawa do dodatkowego urlopu. Od 1 października 2018 r. komisja uznała go za niepełnosprawnego w stopniu lekkim. Czy nabył prawo do urlopu z tytułu niepełnosprawności?

Pracownik nie nabył prawa do urlopu dodatkowego.

Problematykę dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułu niepełnosprawności reguluje art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 z późn. zm.), dalej ustawy o rehabilitacji. Na podstawie powołanej normy, pracownik legitymujący się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nabywa prawo do urlopu dodatkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop dodatkowy nie przysługuje uprawnionemu do urlopu wypoczynkowego przekraczającego 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów, chyba że jest on niższy niż 10 dni roboczych; wówczas zamiast niego przysługuje urlop z tytułu niepełnosprawności.

Ważne: Pracownik niepełnosprawny nabywa prawo do pierwszego urlopu dodatkowego "z dołu", po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Według ugruntowanego już stanowiska, dniem zaliczenia do stopnia niepełnosprawności jest dzień posiedzenia zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. W rozpatrywanym przypadku był to dzień sprzed zatrudnienia. Obliczenia rocznego stażu pracy należy dokonać od pierwszego dnia pracy przypadającego po dniu zaliczenia do ww. stopnia niepełnosprawności, o ile pracownik pozostaje w stosunku pracy. Dokonuje się tego w sposób właściwy dla uprawnień z prawa pracy (por. wyroki SN z 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310 i z 21 maja 1991 r., sygn. akt I PZP 16/91, OSNC 1992/1/10 oraz stanowisko Departamentu Prawnego GIP z 17 stycznia 2011 r. w sprawie obliczenia okresu pracy, znak GPP-364-4560-103-1/10/PE/RP).

Jeśli pracownik podjął pierwszą pracę już jako osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym albo znacznym, to roczny staż należy ustalać od pierwszego dnia pracy (tu u obecnego pracodawcy). A zatem pracownik z pytania osiągnął wymagany rok pracy 30 września 2018 r., a tym samym prawo do pierwszego urlopu dodatkowego (w pełnym wymiarze 10 dni) nabyłby 1 października 2018 r., gdyby w tym dniu był nadal niepełnosprawny w wymaganym stopniu. Ponieważ pracownik od 1 października 2018 r. jest osobą niepełnosprawną w stopniu lekkim, uważamy, że prawo do dodatkowego urlopu nie powstało.

Zwracamy uwagę! W praktyce może wystąpić sytuacja, że stan zdrowia pracownika ulega poprawie i dotychczasowy umiarkowany stopień niepełnosprawności wydany na czas określony, zostaje obniżony do lekkiego, a po pewnym czasie ponownie podwyższony do umiarkowanego. W takim przypadku okres wcześniejszej pracy pracownika, podczas którego legitymował się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, zalicza się do rocznego stażu. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Potwierdza to stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 21 grudnia 2016 r., które co prawda dotyczy urlopu kolejnego, ale naszym zdaniem tę samą zasadę należy przyjąć do urlopu pierwszego. W odpowiedzi na zapytanie naszego Wydawnictwa resort pracy wyjaśnił, że pracownik: "(...) nie musi ponownie przepracowywać roku, a prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego będzie mu ponownie przysługiwało, zgodnie z art. 20c ustawy o rehabilitacji (...), odpowiednio od momentu zaliczenia do stanu zatrudnienia na podstawie art. 2a ww. ustawy (o rehabilitacji - przyp. red.).". Gdyby więc pracownik z pytania po pewnym czasie ponownie został uznany za osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym (lub znacznym), to od dnia zaliczenia go do tego stopnia niepełnosprawności miałby prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego (wymagany rok pracy już osiągnął).

Przykład

Pracownik zatrudniony od 1 października 2017 r. w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony, który wcześniej nigdzie nie pracował, przedłożył orzeczenie o zaliczeniu go w 2016 r. do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie było aktualne do 30 września 2018 r., a od 1 października 2018 r. pracownikowi przyznano lekki stopnień niepełnosprawności. Pracownik nie nabył prawa do dodatkowego urlopu.

Załóżmy, że pracownik w dniu 5 kwietnia 2019 r. przedłożył pracodawcy "nowe" orzeczenie o zaliczeniu go od 2 kwietnia 2019 r. do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności na stałe. Do rocznego stażu pracy jako osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym należy zaliczyć poprzedni okres pracy. Tym samym pracownik od razu nabył prawo do pierwszego 10-dniowego dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.