Zatrudniamy na pełny etat pracownika legitymującego się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wystąpił do pracodawcy z propozycją rozwiązania umowy o pracę z dniem 25 lipca 2025 r. ze względu na przejście na emeryturę. Przysługuje mu kodeksowy urlop w wymiarze 26 dni rocznie i dodatkowy w wymiarze 10 dni rocznie. Pracownik nie wykorzystał w pełni tych urlopów i za pozostałe dni wypłacimy ekwiwalent. Czy przysługujący pracownikowi proporcjonalnie do okresu zatrudnienia wymiar urlopu należy ustalać od sumy urlopu kodeksowego i dodatkowego, czy dla każdego oddzielnie?
Urlop należny pracownikowi w 2025 r. trzeba ustalać oddzielnie dla urlopu kodeksowego i z tytułu niepełnosprawności.
W zakresie proporcjonalności urlopu do obu wymienionych urlopów stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Jak stanowi art. 1551 § 1 K.p., w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Ustalając urlop w wymiarze proporcjonalnym, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu, a niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Także niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 1553 § 1 K.p.).
W sprawie odrębnego ustalania wymiaru urlopu oraz wykazywania urlopu z tytułu niepełnosprawności w świadectwie pracy wypowiedział się GIP w piśmie z dnia 10 kwietnia 2015 r., znak GNP-364-023-28-1/15. GIP stwierdził w nim, że: "(...) Ustalając wymiar urlopu dodatkowego w przypadku pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, należy stosować art. 154 § 2 Kodeksu pracy, przy czym wymiar urlopu przysługującego na mocy Kodeksu pracy oraz (...) ustawy (o rehabilitacji zawodowej i społecznej... - przyp. red.) należy ustalić oddzielnie. (...) Konieczność odrębnego ustalenia wymiaru urlopu dodatkowego wynika z przepisów dotyczących świadectw pracy (...)".
Podobnie uznało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie OBPON z dnia 25 maja 2017 r., znak BON-I.52313.51.2017.AK, stwierdzając, że: "(...) zgodnie z przepisem § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (...) w sprawie świadectwa pracy (...) należy oddzielnie wykazywać wykorzystanie przez pracownika urlopu wypoczynkowego i dodatkowego urlopu (...)".
|