Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Powrót do pracy po urlopie z tytułu rodzicielstwa
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Powrót do pracy po urlopie z tytułu rodzicielstwa

Gazeta Podatkowa nr 32 (2115) z dnia 18.04.2024

Pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika powracającego z urlopu z tytułu rodzicielstwa do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli nie jest to możliwe, może powierzyć mu inne stanowisko pracy, ale tylko wówczas, gdy dotychczasowe zostało zlikwidowane.


STAN FAKTYCZNY:

Pracownica wniosła pozew o przywrócenie jej do pracy. Powódka była zatrudniona u pracodawcy początkowo na stanowisku kasjera, a ostatnio kierownika zmiany Punktu Poboru Opłat. Praca na tym stanowisku była wykonywana również w porze nocnej.

Pracownica korzystała z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wypoczynkowego. Po zakończeniu tych urlopów i powrocie do pracy nie wyraziła zgody na pracę w porze nocnej. Jej przełożony poinformował ją, że nie ma możliwości takiej reorganizacji pracy, aby umożliwić jej wykonywanie dotychczasowej pracy poza porą nocną. W związku z tym zaproponowano jej pracę na stanowisku kasjera, na co pracownica się nie zgodziła. Na kolejnym spotkaniu z przełożonymi przedstawiono jej aneks do umowy o pracę, na mocy którego m.in. powierzono jej stanowisko kasjera. Pracownica odmówiła podpisania aneksu.

Z uwagi na powyższą odmowę poinformowano ją, że pracodawca skieruje ją na nowe stanowisko na mocy polecenia służbowego, w oparciu o obowiązujący wówczas art. 1832 K.p., który przewidywał m.in., że pracodawca, który nie ma możliwości zapewnienia pracownikowi powracającemu z urlopu z tytułu rodzicielstwa dotychczasowego lub równorzędnego stanowiska pracy, dopuszcza go do pracy na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom.

Pracownica nie podjęła pracy na nowym stanowisku pracy, co pracodawca uznał za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i z tego powodu rozwiązał z nią umowę w trybie dyscyplinarnym. Sąd Rejonowy rozpatrujący powództwo oddalił je, uznając zwolnienie pracownicy za zasadne i zgodne z prawem. Ocenił, że pracodawca dochował wymogów określonych w art. 1832 K.p. (uchylonym od 26 kwietnia 2023 r.). Taką ocenę sprawy generalnie podtrzymał Sąd Okręgowy, oddalając apelację pracownicy. W tej sytuacji pracownica złożyła kasację do Sądu Najwyższego.


SĄD ORZEKŁ:

Sąd Najwyższy uznał kasację za uzasadnioną. Zdaniem SN dopiero, gdy dotychczasowe stanowisko uległo likwidacji w okresie nieobecności pracownika korzystającego z urlopów z tytułu rodzicielstwa, można zaproponować mu inne stanowisko. W przedstawionej sprawie stanowisko pracy nie zostało zlikwidowane - na czas absencji pracownika została zatrudniona inna osoba. Nie można tego potraktować jako okoliczności uzasadniającej niemożność dopuszczenia pracownika na dotychczasowe stanowisko. Pracodawca powinien liczyć się z koniecznością zmiany dotychczasowej organizacji pracy tak, aby zapewnić pracownikowi korzystającemu z urlopu z tytułu rodzicielstwa powrót na dotychczasowe stanowisko. Czynności te powinny być podjęte z odpowiednim wyprzedzeniem.

(wyrok SN z dnia 23 maja 2023 r., sygn. akt II PSKP 42/22)

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.