Pracownica zatrudniona w naszym zakładzie obecnie przebywa na 2-letnim urlopie wychowawczym. Chciałaby jednak podjąć pracę na podstawie umowy zlecenia u swojego pracodawcy. Czy rodzaj pracy wykonywanej na zleceniu musi być różny od pracy świadczonej na etacie?
Korzystanie przez pracownika z urlopu wychowawczego nie wyklucza możliwości podjęcia w tym czasie pracy, pod warunkiem że nie będzie to kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. Jak bowiem wynika z art. 1862 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.), w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Powołane przepisy nie określają wymiaru czasu pracy podjętej na urlopie wychowawczym. Przyjmuje się jednak, że podjęcie pracy do połowy etatu pozwala na osobistą opiekę nad dzieckiem. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.
Wykonywanie pracy na urlopie wychowawczym może nastąpić na podstawie umowy o pracę, czy też umowy cywilnoprawnej. Jeżeli chodzi o rodzaj pracy, którą pracownik przebywający na urlopie wychowawczym miałby świadczyć u własnego pracodawcy, to powinna ona być innego rodzaju niż ta, którą pracownik wykonuje w ramach dotychczasowej umowy o pracę. Wynika to z faktu, że w ramach swojego stosunku pracy pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, co wyklucza możliwość, aby pracownik na dotychczasowym stanowisku wykonywał pracę czy to na umowę o pracę, czy też zlecenie.
|