Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Świadczenie pracy w ramach elastycznej organizacji pracy
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Świadczenie pracy w ramach elastycznej organizacji pracy

Gazeta Podatkowa nr 8 (2091) z dnia 25.01.2024
Agata Barczewska

Pracownicy będący rodzicami dziecka do lat 8 mają możliwość skorzystania z rozwiązań prawnych, których celem jest ułatwienie takim pracownikom sprawowania opieki nad dzieckiem. W ramach udogodnień, jakie w tym zakresie przewiduje prawo pracy, mogą oni złożyć wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy. Obejmuje ona m.in. kilka systemów i rozkładów czasu pracy.

System dopasowany do rodzica

Od 26 kwietnia 2023 r. pracownicy - rodzice dziecka do lat 8 mogą skorzystać ze stosunkowo nowej formy organizacji pracy, dedykowanej właśnie takim pracownikom. Chodzi tu o elastyczną organizację pracy uregulowaną w art. 1881 K.p. Taka organizacja pracy obejmuje swoim zakresem:

  • ruchomy i indywidualny rozkład czasu pracy,
  • systemy czasu pracy: przerywany, tzw. weekendowy i skróconego tygodnia pracy,
  • obniżenie wymiaru czasu pracy,
  • pracę zdalną.

Wskazane powyżej systemy i rozkłady czasu pracy, jak też obniżenie wymiaru czasu pracy czy praca zdalna są już unormowane i stosowane w prawie pracy. Przypomnijmy, że m.in.:

  • ruchomy rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy lub przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy (art. 1401 K.p.),
  • indywidualny rozkład czasu pracy polega na ogół na innej od ogólnie przyjętej w zakładzie porze rozpoczynania pracy i liczbie godzin pracy w poszczególnych dniach czy odmiennym rozkładzie dni wolnych z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 142 K.p.),
  • system skróconego tygodnia pracy pozwala na pracę przez mniej niż 5 dni w tygodniu, przy równoczesnym wydłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy maksymalnie do 12 godzin (art. 143 K.p.),
  • system pracy weekendowej przewiduje wykonywanie pracy wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta; w tym systemie dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin (art. 144 K.p.),
  • warunki wykonywania pracy zdalnej określone są w art. 6718 - 6734 K.p.

Jeżeli chodzi o obniżenie wymiaru czasu pracy to, moim zdaniem, chodzi tu o możliwość obniżenia wymiaru etatu na zasadach ogólnych, przy zastrzeżeniu odrębnego - uregulowanego w art. 1881 § 3 - 5 K.p. - trybu rozpatrywania wniosku pracownika w tej sprawie.

Wniosek z uzasadnieniem

W celu skorzystania z uprawnienia przewidzianego w art. 1881 K.p. pracownik musi złożyć wniosek w tej sprawie - w postaci papierowej lub elektronicznej - ze wskazaniem wybranej przez niego formy elastycznej organizacji pracy. Wspomniany wniosek należy złożyć co najmniej na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy w ramach tej organizacji. We wniosku podaje się:

  • imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka,
  • przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy,
  • termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy,
  • rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje korzystać.
]
Wzór wniosku o elastyczną organizację pracy dostępny w dziale Prawo pracy w Programie DRUKI Gofin

Wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy nie jest wiążący dla pracodawcy. Do wymaganych formalności związanych z rozpatrywaniem tego wniosku należy jednak poinformowanie pracownika, w postaci papierowej lub elektronicznej, o jego uwzględnieniu albo przyczynie odrzucenia. Na dopełnienie tej formalności pracodawca ma 7 dni od otrzymania wniosku. Jeżeli elastyczna organizacja pracy jest możliwa do wdrożenia, ale w innym terminie niż wskazany przez pracownika, pracownik powinien być o tym poinformowany.

Należy nadmienić, że z elastycznej organizacji pracy może korzystać w tym samym czasie drugi rodzic dziecka. Brak jest bowiem przepisu, który by to wykluczał.

Powrót do poprzedniej organizacji pracy

Pracownik korzystający z elastycznej organizacji pracy może w każdym czasie złożyć wniosek (w postaci papierowej lub elektronicznej) o powrót do poprzedniej organizacji pracy - pod warunkiem, że uzasadnia to zmiana okoliczności będąca podstawą do korzystania przez pracownika ze wspomnianej organizacji pracy. Pracodawca po rozpatrzeniu wniosku informuje pracownika, w postaci papierowej lub elektronicznej, o uwzględnieniu albo przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku (albo o możliwym terminie powrotu do pracy na poprzednich zasadach), w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Pracodawca rozpatrując wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy jest związany wymogami formalnymi wynikającymi z art. 1881 K.p. Ponadto musi pamiętać, że złożenie przez pracownika wniosku o omawianą organizację pracy nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracodawcę. Nie może też być okolicznością uzasadniającą prowadzenie przygotowania do wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Jak jednak wynika ze stanowiska Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 9 marca 2023 r. udostępnionego naszemu Wydawnictwu, przedmiotem ewentualnej kontroli ze strony PIP nie będzie merytoryczna zasadność odrzucenia wniosku pracownika, lecz uchybienia formalne przy jego rozpatrywaniu (patrz ramka).

"(...) Wykroczeniem z art. 281 § 1 pkt 5a k.p. będzie naruszanie przepisów o elastycznej organizacji pracy, o której mowa w art. 1881 k.p. (np. niepoinformowanie pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej o uwzględnieniu wniosku albo o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku, albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy niż wskazany we wniosku, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku) (...) Inspektor pracy nie jest uprawniony do oceny zasadności odmowy przez pracodawcę uwzględnienia wniosku uprawnionego pracownika (...)".

Pismo Głównego Inspektoratu Pracy udostępnione naszemu Wydawnictwu w dniu 25 kwietnia 2023 r.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.