Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Udzielenie urlopu po dłuższej nieobecności chorobowej
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Udzielenie urlopu po dłuższej nieobecności chorobowej

Gazeta Podatkowa nr 57 (1619) z dnia 18.07.2019
Agata Barczewska

Pracownik bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia chorobowego, które trwa już od kilku miesięcy, będzie chciał skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Pracodawca się na to zgadza, bo pracownik ma zaległości urlopowe. Czy pracownik może pójść na urlop bez przeprowadzenia badań kontrolnych (wykona je po powrocie z urlopu)?

Problem przedstawiony powyżej nie jest wprost rozstrzygnięty przez przepisy prawa pracy, trudno więc o jednoznaczną odpowiedź na zadane pytanie.

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby przez okres dłuższy niż 30 dni ma obowiązek przeprowadzić kontrolne badania profilaktyczne (art. 229 § 2 Kodeksu pracy, Dz. U. z 2019 r. poz. 1040). Badania te muszą być wykonane przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy. W praktyce wielokrotnie pojawiało się pytanie, czy wspomniane badania muszą być przeprowadzone po zakończeniu zwolnienia chorobowego, jeżeli pracownik ma zamiar skorzystać bezpośrednio po nim z urlopu wypoczynkowego. Zarówno w piśmiennictwie jak i orzecznictwie z zakresu prawa pracy formułowane są w tej kwestii różne opinie. Jako argument przemawiający za możliwością wykonania badań kontrolnych dopiero po powrocie z urlopu wypoczynkowego wskazuje się, że celem tych badań jest stwierdzenie zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku - co jest niezbędne dopiero na etapie przystępowania do pracy. Argumentacja przeciwna podkreśla fakt, że urlop wypoczynkowy może być wykorzystany tylko przez zdrowego pracownika, a pewność co do stanu zdrowia zatrudnionego można uzyskać właśnie przez badania kontrolne.

W przedstawionej sprawie pracodawca musi samodzielnie podjąć decyzję, które z przedstawionych rozwiązań zastosuje. Za skierowaniem na badania kontrolne dopiero po zakończeniu urlopu wypoczynkowego może przemawiać fakt, że pracownik posiada urlop zaległy, a pracodawca odpowiada za stan wykorzystania urlopu w jego firmie. Powinien więc starać się jak najszybciej zmniejszyć zaległości urlopowe. Niemniej bardziej asekuracyjne rozwiązanie, tj. skierowanie pracownika na badania kontrolne jeszcze przed udzieleniem mu urlopu wypoczynkowego, zabezpiecza pracodawcę przed ewentualnymi zarzutami w razie kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.

"Nie jest sprzeczne z przepisami prawa pracy (art. 165 § 1 i art. 229 § 2 K.p.) rozpoczęcie zaplanowanego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika, która trwała dłużej niż 30 dni."

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 marca 2008 r., sygn. akt II PK 214/07


"(...) Z przepisów prawa pracy wynika bowiem, że niezdolność do pracy z powodu choroby pozostaje w opozycji do zwolnienia urlopowego (...). (...) o ile w orzecznictwie SN wyrażany jest pogląd, że pracownik rozpoczynający urlop wypoczynkowy po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, nie ma obowiązku przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy (...), o tyle nie budzi wątpliwości, że pracownik stawiający się do pracy po okresie niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni ma obowiązek poddania się kontrolnym badaniom lekarskim, na które zostanie skierowany przez pracodawcę (...)".

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2015 r., sygn. akt II PK 84/14


"Pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania kontrolne po ponad 30-dniowej chorobie, jeżeli pracownik bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia chce skorzystać z urlopu na żądanie (...)".

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 października 2016 r., sygn. akt III PK 9/16

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.