Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Obliczanie stażu urlopowego w pierwszym roku pracy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Obliczanie stażu urlopowego w pierwszym roku pracy

Gazeta Podatkowa nr 13 (1367) z dnia 13.02.2017
Ewa Madejek

Urlop pracownika w pierwszym roku jego pracy zawodowej nabywany jest inaczej niż urlop kolejny. Dopiero po przepracowaniu każdego miesiąca pracownikowi przysługuje jedna część tego urlopu. Przy ustalaniu wymiaru pierwszego urlopu brany jest pod uwagę staż pracy pracownika oraz tzw. okresy zaliczalne na mocy przepisów prawa pracy.

Prawo do pierwszego urlopu

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Do stażu, od którego zależy prawo do urlopu, wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia, bez względu na sposób ustania stosunku pracy i przerwy między tymi okresami (art. 1541 § 1 K.p.).

Jak wynika z powołanych regulacji, pierwszy urlop pracownik nabywa z dołu, czyli po przepracowaniu pełnego miesiąca. Ponadto wymiar tego urlopu ustalany jest za każdy miesiąc pracy jako 1/12 z wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Urlop ten nosi nazwę "urlopu cząstkowego".

Dotychczas pojęcie "urlop przysługujący po przepracowaniu roku" było interpretowane w ten sposób, że do wyliczeń przyjmowało się taki wymiar urlopu, jaki pracownikowi miał przysługiwać, jeżeli do okresu zaliczanego do stażu urlopowego został dodany jeszcze rok pracy. Tak też do tej pory pisaliśmy na łamach Gazety Podatkowej. Jednak odmienne stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort pracy udostępnił naszemu Wydawnictwu pismo w tej sprawie 9 grudnia 2016 r. (patrz ramka).

Zdaniem Ministerstwa staż urlopowy pracownika w pierwszym roku zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, należy ustalać bez doliczania jednego roku pracy do okresu pracy posiadanego na dzień nabycia prawa do urlopu cząstkowego.

Liczenie stażu urlopowego

Staż pracy, od którego zależy prawo do urlopu wypoczynkowego, należy ustalać w oparciu o potoczne zasady liczenia terminów. Jak bowiem uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96: "Sposób liczenia terminów określonych w art. 112 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm. - przyp. red.) nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych - np. określonych w art. 153 czy 156 § 1 K.p.".

Zatem, niezależnie czy ustalamy staż pracy dla nabycia prawa do pierwszego czy kolejnego urlopu, należy stosować potoczny sposób liczenia terminów. Oznacza to, że np. miesięczny okres zatrudnienia, który rozpoczął się 1 stycznia, upłynie 31 stycznia. Natomiast roczny okres liczony od 10 lutego zakończy się 9 lutego następnego roku.

Należy jednak zaznaczyć, że gdy okres pracy ma charakter przerywany, staż liczy się w miesiącach i dniach, przyjmując, że termin upływa w przeddzień dnia odpowiadającego nazwie dnia początkowego. Przy czym miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za dni trzysta sześćdziesiąt pięć (art. 114 K.c. w związku z art. 300 K.p.). W przypadku nieciągłych okresów pracy mają więc zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.

"(...) Wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego oznacza liczbę dni przysługującego wypoczynku, określonego w art. 154 § 1 K.p. uzależnionego od ogólnego stażu pracy pracownika. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat i 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego wlicza się okres pozostawania w stosunku pracy u poprzednich pracodawców i u aktualnego pracodawcy. Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego wlicza się z mocy przepisu art. 155 Kodeksu pracy, wskazaną w tym przepisie liczbę lat z tytułu ukończenia określonego poziomu szkoły. W okresie zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu uwzględnia się także tzw. okresy zaliczalne, które nie są okresami pozostawania w stosunku pracy lecz z mocy przepisów szczególnych podlegają zaliczeniu do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Przykładem takiego okresu zaliczanego do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego jest okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium przez stażystę (...).

W sytuacji przedstawionej w piśmie, jeżeli pracownik z wykształceniem wyższym posiada dodatkowy okres zaliczalny np. roczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium, to zdaniem resortu wymiar urlopu pracownika podejmującego pierwszą pracę po przepracowaniu pełnego miesiąca należy liczyć z wymiaru 20 dni, ponieważ w dniu ustalenia prawa do tego urlopu nie posiada on 10-letniego stażu urlopowego".


Przykład

Od 1 lutego 2017 r. w firmie zatrudniono absolwenta studiów wyższych w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony. Pracownik ten w 2016 r. odbył roczny staż z prawem do stypendium, na który został skierowany przez urząd pracy. Nie posiada on innych okresów pracy, czy innej działalności zarobkowej.

Pracownik z dniem 28 lutego 2017 r. nabędzie prawo do pierwszej części urlopu cząstkowego. Biorąc pod uwagę powołane stanowisko resortu pracy, do stażu urlopowego pracownika należy przyjąć 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej i 1 rok z tytułu odbytego stażu, co daje łącznie 9 lat. Zatem wymiar jego urlopu w 2017 r. po miesiącu pracy wyniesie 1,66 dnia, tj. 1/12 × 20 dni.

Według dotychczas prezentowanego poglądu do 9-letniego stażu pracownika z tytułu nauki i pracy powinno się doliczyć jeszcze rok, co łącznie dałoby 10 lat. Wówczas pracownikowi po miesiącu pracy w 2017 r. przysługiwałby urlop w wymiarze 2,16 dnia, tj. 1/12 × 26 dni.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.