Jako początkujący przedsiębiorca opracowałem innowacyjne rozwiązanie, które może być wykorzystywane w opiece zdrowotnej. Jakie warunki muszę spełnić, aby wziąć udział w programie bilateralnym? Na jakie wsparcie mogę liczyć?
Krótkoterminowe programy bilateralne dla start-upów są realizowane przez PARP w zakresie projektu START-UPS ARE US finansowanego z działania 2.29 programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Uczestnikiem programu bilateralnego może być przedsiębiorca (mikro-, mały, średni) prowadzący działalność gospodarczą na terytorium RP, będący start-upem prowadzącym działalność na dzień składania wniosku nie krócej niż przez jeden rok i nie dłużej niż przez pięć lat liczonych od dnia rejestracji start-upu w CEIDG lub KRS.
Dla uczestnictwa przedsiębiorcy MŚP - start-upu w krótkoterminowym programie bilateralnym dla branży Medtech (technologii i urządzeń wykorzystywanych w opiece zdrowotnej do diagnozy, opieki nad pacjentem, leczenia i poprawy zdrowia) wymagane jest posiadanie rozwiązania, tj. technologii, produktu lub usługi na poziomie: prototypu, MVP lub finalnego produktu. Za prototyp uznaje się najwcześniejszą wersję technologii, produktu lub usługi zaprojektowaną i zbudowaną w celu zademonstrowania zdolności do wytwarzania docelowego rozwiązania. MVP to minimalna wersja technologii, produktu lub usługi, którą firma zamierza zaoferować na rynku, żeby zdobyć pierwszych klientów i uzyskać od nich informacje pozwalające na przygotowanie finalnego produktu/finalnej usługi. Natomiast technologia, produkt, usługa przygotowana do komercjalizacji uznawana jest za produkt finalny.
Uczestnikiem krótkoterminowego programu bilateralnego może być przedsiębiorca posiadający wstępnie opracowany model biznesowy, czyli plan działania start-upu, który docelowo umożliwi wygenerowanie zysku z komercjalizacji rozwiązania. W takim modelu trzeba wskazać m.in. potencjalnych odbiorców rozwiązania (technologii, produktu lub usługi), problemy, jakie mają potencjalni odbiorcy rozwiązania, czy i w jakim stopniu rozwiązanie wnioskodawcy te problemy rozwiązuje, potencjalne kanały dystrybucji rozwiązania, potencjalne kierunki zagranicznej komercjalizacji rozwiązania.
Uczestnik (start-up) programu bilateralnego otrzyma wsparcie w formie pokrycia przez PARP do 100% kosztów udziału jego przedstawiciela w:
Wniosek o udział w krótkoterminowym programie bilateralnym dla branży Medtech składa się drogą elektroniczną za pośrednictwem LSI PARP (lsi.parp.gov.pl). Nabór wniosków potrwa od 16 lipca do 19 sierpnia 2025 r.
|