Wystąpię o wsparcie na założenie uprawy leśnej z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Jakie stawki obowiązują za założenie uprawy i jej pielęgnację oraz co jest oceniane dla przyznania wsparcia?
Wsparcie na zalesianie w ramach PS WPR stanowi jednorazową zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów zalesienia i ewentualnie ogrodzenia uprawy leśnej lub zabezpieczenia drzewek. Jej wysokość jest uzależniona od konfiguracji terenu oraz zabezpieczenia drzewek lub krzewów (2-metrową siatką 19,7 zł/mb, repelentami 2.428 zł/ha, trzema palikami na drzewo lub krzew 2.210 zł/ha, owczą wełną 1.829 zł/ha, osłonkami 2.362 zł/ha). Stawki wsparcia na zalesianie wynoszą w warunkach korzystnych 16.059 zł/ha, natomiast na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12o - 17.436 zł/ha.
Premia pielęgnacyjna jest wypłacana co roku przez 5 lat. Jej stawka ryczałtowa jest uzależniona od konfiguracji terenu i wynosi od 972 zł/ha do 1.584 zł/ha. Premia zalesieniowa (1.438 zł/ha na rok) jest zryczałtowaną płatnością do hektara zalesionych gruntów wynikającą z utraconych dochodów z tytułu przekształcenia gruntów rolnych na grunty leśne. Wypłacana jest co roku przez 12 lat od założenia uprawy leśnej.
Wnioskodawca, który chce otrzymać wsparcie na założenie uprawy leśnej, w 2024 r. powinien złożyć wniosek o przyznanie wsparcia na zalesianie. Natomiast wniosek o przyznanie premii pielęgnacyjnej (5 lat) i premii zalesieniowej (12 lat) powinien złożyć w 2025 r. i w kolejnych latach.
Wsparcie na zalesianie przysługuje według kolejności sumy punktów uzyskanych przez beneficjenta i ustalonej przy zastosowaniu poniższych kryteriów. I tak grunty przeznaczone do wykonania zalesienia przynajmniej w części:
W przypadku wsparcia na zalesianie wnioskodawca jest zobowiązany uzyskać co najmniej 6 pkt za spełnienie kryteriów wyboru operacji, by wniosek mógł być zakwalifikowany do przyznania pomocy.
|