Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Prawo UE  »   Dofinansowanie projektu i obowiązek stosowania ustawy Pzp
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dofinansowanie projektu i obowiązek stosowania ustawy Pzp

Gazeta Podatkowa nr 69 (1319) z dnia 29.08.2016
Jolanta Białkowska

W spółce prawa handlowego udziałowcami są prywatne osoby fizyczne i prawne oraz państwowa osoba prawna. W zarządzie spółki są osoby zewnętrzne, niebędące udziałowcami ani niereprezentujące udziałowców. Spółka podpisała umowę na dofinansowanie projektu ze środków europejskich. Czy jest zobowiązana stosować procedury zamówień publicznych przy zakupach w ramach projektu, skoro nie znajdzie zastosowania art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp?

Spółka będzie adresatem przepisów dotyczących zamówień publicznych, jeśli zalicza się do kategorii podmiotów prawa publicznego. Analizy wymaga więc czy zobowiązana jest do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych na gruncie art. 3 ust. 1 pkt 3 (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.). Obliguje on do stosowania prawa zamówień publicznych osoby prawne inne niż jednostki sektora finansów publicznych, o ile utworzone zostały w szczególnym celu zaspokojenia potrzeb o charakterze powszechnym niemających charakteru przemysłowego ani handlowego. Dodatkowym warunkiem zaliczenia danej osoby prawnej do grupy podmiotów publicznych jest to, by jednostki sektora finansów publicznych pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio lub pośrednio przez inny podmiot:

  • finansowały ją w ponad 50% lub
     
  • posiadały ponad połowę udziałów albo akcji, albo
     
  • sprawowały nadzór nad organem zarządzającym, bądź
     
  • miały prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego.

Wyżej wymienione kryteria mają zastosowanie, o ile osoba prawna nie działa w zwykłych warunkach rynkowych, jej celem nie jest wypracowanie zysku i nie ponosi strat wynikających z prowadzenia działalności.

W świetle tych rozwiązań spółka prawa handlowego, która powstała w celu zaspokojenia potrzeb o charakterze powszechnym (np. spółka z.o.o. Zakład Gospodarki Komunalnej), niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, jest zobligowana do stosowania ustawy Pzp pod warunkiem, że spełnia dodatkowe kryteria podmiotu publicznego. Te są spełnione przez spółkę, gdyż w jej zarządzie są osoby zewnętrzne, niebędące udziałowcami ani niereprezentujące udziałowców. To wskazuje na to, że państwowa osoba prawna ma nadzór nad jej organem zarządzającym.

Jeśli spółka nie została powołana w celu zaspokojenia potrzeb o charakterze powszechnym, rozpatrywanie spełnienia kryteriów dodatkowych jest bezprzedmiotowe. W takiej sytuacji nie ma bowiem obowiązku stosowania ustawy Pzp.

Prawo UE - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.