Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Spółki  »   Przekazywanie sprawozdań finansowych za 2018 r. innych podmiotów niż ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przekazywanie sprawozdań finansowych za 2018 r. innych podmiotów niż przedsiębiorcy z KRS

Gazeta Podatkowa nr 22 (1584) z dnia 18.03.2019
Ewelina Mentel-Wyrzychowska

W jednostkach, dla których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, kończy się czas na sporządzenie sprawozdań finansowych. Gdy będą one gotowe, należy wywiązać się z kolejnych obowiązków, w tym m.in. przekazania ich do KRS i administracji skarbowej. Od 1 października 2018 r. obowiązują w tej kwestii nowe zasady. W zależności od tego, czy podmiot jest wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS, czy nie, należy ustalić jego obowiązki związane z przekazywaniem sprawozdań finansowych.

Nasza Czytelniczka wskazała, że prowadzi biuro rachunkowe i ma wątpliwości dotyczące zasad przekazywania sprawozdań finansowych swoich klientów. Część z nich to jednostki będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, ale niepodlegające wpisaniu do KRS albo wpisane tylko do rejestru stowarzyszeń. Czytelniczka zapytała czy podmioty te mają składać sprawozdanie finansowe do KRS i w jaki sposób mają przekazać sprawozdanie administracji skarbowej.

Rejestry KRS

Krajowy Rejestr Sądowy składa się w szczególności z rejestru przedsiębiorców oraz rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Jeżeli podmiot wpisany do rejestru stowarzyszeń (...), podejmuje działalność gospodarczą, podlega obowiązkowi wpisu także do rejestru przedsiębiorców, z wyjątkiem samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Wynika tak z art. 50 ustawy o KRS (Dz. U. z 2018 r. poz. 986 ze zm.).

W rejestrze przedsiębiorców wpisywane są wzmianki o złożeniu dokumentów finansowych (art. 40 pkt 2-5a ustawy o KRS). Regulacja ta nie ma zastosowania do podmiotów wpisanych tylko do rejestru stowarzyszeń (art. 53a ustawy o KRS). Zasady te korespondują z regulacjami ustawy o rachunkowości. Zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351) kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym wymienione w nim dokumenty finansowe. Jednakże z art. 80 ust. 3 ustawy o rachunkowości wynika, że do stowarzyszeń, związków zawodowych, organizacji pracodawców, izb gospodarczych, fundacji (i innych podmiotów wymienionych w tym artykule), jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej, nie stosuje się przepisów rozdziałów 6 i 7 ustawy (w tym m.in. art. 69 ustawy o rachunkowości).

Podmioty inne niż przedsiębiorcy

Podmioty niewpisane do rejestru przedsiębiorców, oprócz SP ZOZ, nie podlegają obowiązkowi składania do KRS sprawozdań finansowych. Natomiast SP ZOZ, chociaż nie jest wpisywany do rejestru przedsiębiorców, gdy podejmie działalność gospodarczą, podlega obowiązkowi sporządzania i składania do sądu rejestrowego sprawozdań finansowych. Wyjaśniło tak Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi z dnia 28 lutego 2018 r. na pytania naszego Wydawnictwa.

Obowiązki wobec administracji skarbowej

Z kolei obowiązki związane z przekazywaniem sprawozdań finansowych czy innych dokumentów finansowych osób prawnych dla administracji skarbowej powiązane są z tym, czy do danej jednostki ma zastosowanie art. 20 ust. 1g ustawy o KRS. Na jego podstawie sprawozdanie finansowe, ewentualnie także sprawozdanie z badania złożone do KRS (konkretnie do repozytorium dokumentów finansowych) przesyłane są drogą elektroniczną do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych. Dotyczy on podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS (niezależnie od tego, czy jest on wpisany tylko w tym rejestrze, czy w nim oraz rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji...). Dotyczyć on będzie także SP ZOZ, jednak stosowanie tej regulacji wobec SP ZOZ wyłączone jest do dnia 30 czerwca 2019 r.

Jednostki będące podatnikami CIT inne niż przedsiębiorcy z KRS (w tym SP ZOZ do dnia 30 czerwca 2019 r.) muszą we własnym zakresie przekazać sprawozdanie finansowe za 2018 r. administracji skarbowej. Kwestię tę reguluje art. 27 ust. 2 ustawy o pdop (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036 ze zm.). Zgodnie z nim podatnicy, z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS, obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia sprawozdania z badania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Wyjaśnienia zamieszczone na Portalu Podatkowym MF

(www.podatki.gov.pl/e-sprawozdania-finansowe/pytania-i-odpowiedzi)*


Czy jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS mają obowiązek składania sprawozdań finansowych do właściwego urzędu skarbowego?

NIE, jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS nie mają obowiązku składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego, w ich przypadku KRS przekaże złożone sprawozdanie do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych (w konsekwencji do Szefa KAS).


W jaki sposób jednostki niewpisane do rejestru przedsiębiorców KRS mają przekazać do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe sporządzone w postaci elektronicznej po 1 października 2018 r.?

Jednostki niewpisane do rejestru przedsiębiorców KRS (np. fundacje, stowarzyszenia), będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, sporządzają sprawozdania finansowe w postaci elektronicznej, nieustrukturyzowanej i składają do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, nie do Szefa KAS. Wypełnienie przedmiotowego obowiązku może nastąpić poprzez wysłanie sprawozdania finansowego na elektroniczną skrzynkę podawczą organu podatkowego bądź doręczenie do urzędu na informatycznym nośniku danych.

(pytanie 9 i 10; stan na dzień oddania Gazety do druku)

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spółki - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.