Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Rozliczenia przedsiębiorcy z ZUS po zwolnieniu pracownika
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenia przedsiębiorcy z ZUS po zwolnieniu pracownika

Gazeta Podatkowa nr 90 (1756) z dnia 9.11.2020
Dorota Wyderska

W połowie października br. przedsiębiorca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę. Obecnie nikogo nie zatrudnia w firmie i składki do ZUS (społeczne i zdrowotną) opłaca tylko za siebie. Czy powinien w związku z tym przekazać do ZUS jakieś dokumenty?

Po rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę przedsiębiorca powinien wyrejestrować go z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA. Jako datę wyrejestrowania powinien wpisać w nim następny dzień po ustaniu stosunku pracy.

W przypadku gdy przedsiębiorca rozlicza i opłaca składki do ZUS tylko za siebie, przekazuje do ZUS wyłącznie deklarację rozliczeniową ZUS DRA. Druk ten płatnik przekazuje wtedy do ZUS za dany miesiąc kalendarzowy w terminie nie później niż do 10. dnia następnego miesiąca (art. 47 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz. U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.). W tym też terminie jest zobowiązany opłacać składki do ZUS. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ostatni dzień terminu przewidzianego do rozliczeń z ZUS (tj. składania dokumentów rozliczeniowych i wpłacania należnych składek) przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Wtedy za ostatni dzień tego terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Wynika to z art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.). Przepis ten ma zastosowanie do należności z tytułu składek ZUS.

Przedsiębiorca opłacający składki wyłącznie za siebie ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów rozliczeniowych za każdy miesiąc kalendarzowy, pod warunkiem, że:

  • w stosunku do dokumentów przekazanych za siebie za poprzedni miesiąc nie nastąpiły żadne zmiany,
     
  • w ostatnio złożonych dokumentach rozliczeniowych zadeklarował do podstawy wymiaru składek społecznych i składki zdrowotnej (lub tylko zdrowotnej) kwotę w wysokości najniższej obowiązującej go podstawy wymiaru składek.

Przedsiębiorca, o którym mowa w pytaniu, rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę w połowie października 2020 r. Wobec tego za październik powinien rozliczyć i opłacić składki do ZUS zarówno za siebie, jak i za pracownika, w terminie do 16 listopada 2020 r. (w 2020 r. dzień 15 listopada przypada w niedzielę). Dopiero począwszy od składek należnych za listopad 2020 r. obowiązującym przedsiębiorcę terminem ich rozliczania i opłacania będzie 10. dzień następnego miesiąca.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.