Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Kiedy podstawa wymiaru składek nie podlega korekcie?
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kiedy podstawa wymiaru składek nie podlega korekcie?

Gazeta Podatkowa nr 83 (1645) z dnia 17.10.2019
Aneta Dąbrowska

Zasadniczo przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotną do ZUS od ustalonych dla niego - zgodnie z odpowiednimi przepisami - najniższych podstaw wymiaru. Ma też prawo zwiększyć w danym miesiącu wysokość tych podstaw. Jeżeli to uczyni, powinien pamiętać o skutkach swojej decyzji, tj. m.in. w zakresie braku późniejszego skorygowania podstawy wymiaru składek za ten miesiąc do minimalnej wysokości.

Podstawa wymiaru składek

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (czyli emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu) oraz zdrowotnemu w ZUS. Stanowi tak art. 6 ust. 1 pkt 5art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej ustawą systemową, oraz art. 66 ust. 1 pkt 1c) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej ustawą zdrowotną. Dobrowolny natomiast charakter ma dla przedsiębiorcy ubezpieczenie chorobowe, do którego może on przystąpić na wniosek (art. 11 ust. 2 ustawy systemowej).

Podleganie wszystkim wymienionym ubezpieczeniom wiąże się z obowiązkiem opłacania na nie składek. Przedsiębiorca opłaca za siebie składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną do organu rentowego od zadeklarowanej kwoty. Nie może ona być jednak niższa, niż określona dla nich minimalna wysokość. Inny jej próg jest przewidziany dla składek na ubezpieczenia społeczne (oraz ewentualnie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy), a inny dla składki na ubezpieczenie zdrowotne (patrz tabela).

Zwiększenie podstawy wymiaru

Zasadniczo przepisy dają przedsiębiorcy możliwość samodzielnego deklarowania kwot stanowiących podstawę wymiaru składek. Ich wysokości generalnie nie są powiązane z faktycznie osiągniętym przez przedsiębiorcę przychodem, lecz z istnieniem tytułu ubezpieczenia i zadeklarowaną przez niego kwotą (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 września 2017 r., sygn. akt I UK 341/16). Zatem przedsiębiorca może do podstawy wymiaru składek zarówno na ubezpieczenia społeczne (tj. emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe), jak i na ubezpieczenie zdrowotne zadeklarować kwotę wyższą niż obowiązujące go minimum. Nie ma jednak wymogu, aby podwyższył obie te podstawy jednocześnie. Może więc składki na ubezpieczenia społeczne opłacać od kwoty wyższej i okoliczność ta w żaden sposób nie obliguje go do równoczesnego zwiększenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składkę na to ubezpieczenie może bowiem nadal opłacać od najniższej obowiązującej go podstawy wymiaru.

Warto jednak pamiętać, że zwiększenie przez przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe powoduje równoczesne podwyższenie podstawy wymiaru składki wypadkowej i chorobowej (gdy przystąpił do tego ubezpieczenia). Tak samo jest w przypadku składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Podstawę ich wymiaru stanowi bowiem kwota przyjęta do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli więc przedsiębiorca zwiększył podstawę wymiaru składek społecznych, to do tego samego poziomu uległa automatycznie zwiększeniu podstawa wymiaru składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Skutki podwyższenia

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje art. 18 ust. 8a ustawy systemowej, zgodnie z którym w przypadku gdy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe stanowi zadeklarowana kwota, zadeklarowanie przez ubezpieczonego kwoty wyższej niż obowiązujące go minimum automatycznie oznacza rezygnację z ustalenia podstawy wymiaru składek w kwocie najniższej i nie podlega korekcie przez ubezpieczonego za miesiąc, w którym zadeklarował wyższą kwotę podstawy wymiaru składek.

Z kolei przedsiębiorca, który opłacił składki na ubezpieczenia społeczne (a także zdrowotną) od wyższej podstawy wymiaru niż obowiązujące go minimum, nie może korzystać z preferencji, o której mowa w art. 47 ust. 2a-2b ustawy systemowej. Przepisy te zwalniają przedsiębiorcę z comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Aby jednak było to możliwe, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, tj. m.in. w ostatnio złożonych drukach rozliczeniowych do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i/lub ubezpieczenie zdrowotne została zadeklarowana kwota w najniższej obowiązującej przedsiębiorcę wysokości. Warunek ten nie zostanie zachowany, gdy przedsiębiorca opłaci składki społeczne i/lub zdrowotną do ZUS od zwiększonej podstawy wymiaru.

Podobnie jest w przypadku przedsiębiorcy ustalającego najniższą podstawę wymiaru składek społecznych w zależności od przychodu.

Najniższe podstawy wymiaru składek ZUS
dla osób prowadzących działalność gospodarczą w 2019 r.
ubezpieczenia kwota podstawa wymiaru podstawa prawna
społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) 2.859 zł 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych art. 18 ust. 8 ustawy systemowej
675 zł 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia - przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe art. 18a ustawy systemowej
nie niższa niż 675 zł i nie wyższa niż 2.859 zł dla osób opłacających składki od podstawy uzależnionej od przychodu art. 18c ustawy systemowej
ubezpieczenie zdrowotne 3.803,56 zł 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku art. 81 ust. 2 ustawy zdrowotnej

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.)

Ustawa z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373 ze zm.)

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.