Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Składki od przychodów pracowniczych w interpretacjach ZUS
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Składki od przychodów pracowniczych w interpretacjach ZUS

Gazeta Podatkowa nr 73 (1530) z dnia 10.09.2018
Aneta Dąbrowska

Podstawę wymiaru składek ZUS dla pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o pdof, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Nie każdy jednak przychód pracowniczy jest obciążony składkami, na co uwagę zwraca ZUS w wydawanych przez siebie interpretacjach.


Zakład pracy chce sfinansować swoim pracownikom zakup karnetów sportowych umożliwiających korzystanie z wielu obiektów sportowych. Pracownik będzie częściowo partycypował w zakupie karnetu, a różnicę będzie pokrywał pracodawca. Zakład nie posiada przepisów wewnątrzzakładowych oraz nie wydał wewnętrznego zarządzenia, w których widnieje zapis o zapewnieniu pracownikom możliwości korzystania z tych karnetów. Czy w tej sytuacji różnica między ceną rynkową a odpłatnością pracowników, którą finansuje firma, będzie oskładkowana?

Z podstawy wymiaru składek ZUS wyłączone są m.in. korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające m.in. na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. Stanowi tak § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwanego rozporządzeniem składkowym. Konstrukcja tego przepisu wskazuje, że jeżeli świadczenia (korzyści) uzyskiwane przez pracownika, stanowiące dla niego przychód ze stosunku pracy, wynikają z przepisów układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, regulujących uprawnienie do ich zakupu po cenach niższych niż detaliczne (tj. określają częściową odpłatność pracownika za dane świadczenie), to korzystają one z wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS. Korzyść uzyskiwana przez pracownika musi przy tym przybrać formę niepieniężną - formę zakupu po cenach niższych niż detaliczne artykułu lub usługi.

Pracodawca, o którym mowa, nie posiada przepisów wewnątrzzakładowych oraz nie wydał wewnętrznego zarządzenia, w których widnieje zapis o zapewnieniu pracownikom możliwości korzystania z karnetów sportowych. Zatem finansowana przez niego wartość wspomnianych karnetów będzie oskładkowana. Stanowisko takie potwierdził Oddział ZUS w Lublinie w interpretacji z dnia 4 lipca 2018 r., znak: WPI/200000/43/768/2018.


W ramach systemu motywacyjnego pracownikom będą przekazywane karty i bony żywieniowe uprawniające do zakupu posiłków w punktach gastronomicznych do wysokości nieprzekraczającej 190 zł miesięcznie. Pracownicy nie będą mogli używać kart ani bonów do nabywania innych usług i artykułów (w tym spożywczych) niż tzw. posiłki gotowe do spożycia. Czy wartość tych świadczeń będzie zwolniona ze składek ZUS?

Generalnie wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 190 zł. Tak wskazuje § 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia składkowego. Przepis ten swym zakresem obejmuje nie tylko wartość przekazanych pracownikom posiłków, ale również (tak jak w analizowanym przypadku) kart i bonów żywieniowych, do wysokości 190 zł.

Zgodnie ze stanowiskiem Oddziału ZUS w Gdańsku, wyrażonym w interpretacji z dnia 6 lipca 2017 r., znak: DI/100000/43/724/2017, zwolnienie składkowe wynikające z tego przepisu można zastosować w sytuacji łącznego spełnienia określonych warunków. Będzie tak w przypadku, gdy:

  • pracodawca udostępnia pracownikom posiłki, co oznacza, że z wyłączenia, o którym mowa, nie korzysta wartość posiłków przygotowywanych przez pracowników,
     
  • udostępnianie posiłków nie może zostać zastąpione wypłatą ekwiwalentu za te świadczenia,
     
  • wartość przedmiotowych świadczeń nie może przekraczać miesięcznie kwoty 190 zł,
     
  • udostępnianie posiłków odbywa się np. poprzez przekazywanie bonów lub kart żywieniowych uprawniających do otrzymania dań jedynie w postaci gotowej lub przetworzonej, co eliminuje zakup artykułów spożywczych służących do ich przygotowania,
     
  • realizacja kart i bonów żywieniowych następuje wyłącznie w punktach gastronomicznych (np. barach, stołówkach).

O ile więc przekazanie świadczeń wskazanych w pytaniu dokonane zostanie z uwzględnieniem tych kryteriów, wówczas ich wartość będzie zwolniona ze składek ZUS na podstawie § 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia składkowego.


Pracownica zatrudniona w urzędzie gminy na koniec sierpnia br. otrzymała wynagrodzenie miesięczne oraz nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy w wysokości 150% wynagrodzenia miesięcznego. W regulaminie wynagradzania pracodawca zawarł zapis, z którego wynika, iż nagrody jubileuszowe wypłacane są pracownikom w zależności od ogólnego stażu pracy, nie częściej niż co 5 lat. Czy gratyfikacja ta będzie zwolniona ze składek ZUS?

Wśród przychodów pracowniczych, których nie wlicza się do podstawy wymiaru składek, znajdują się nagrody pieniężne związane z jubileuszem pracy pracownika, wypłacane z częstotliwością nie większą niż co 5 lat. Takie uregulowanie wynika z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia składkowego. Zwolnienie nagrody za staż pracy z oskładkowania jest więc uzależnione od warunków jej przyznawania zawartych w zakładowych lub odrębnych przepisach prawa pracy (np. regulaminie wynagradzania, układzie zbiorowym pracy).

W analizowanym przypadku pracodawca (tu: urząd gminy) w regulaminie wynagradzania zawarł zapis, że pracownicy są uprawnieni do takiej nagrody nie częściej niż co 5 lat. W tej sytuacji omawiane świadczenie jest zwolnione ze składek ZUS (por. interpretację Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 18 sierpnia 2016 r., znak: DI/100000/43/744/2016).

Podstawa prawna

Rozporządzenie MPiPS z dnia 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949)

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.