Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego

Gazeta Podatkowa nr 97 (1451) z dnia 4.12.2017
Aneta Dąbrowska

Zasadniczo każda osoba podlegająca m.in. obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego zobowiązana jest zgłosić do tego ubezpieczenia w NFZ członków swojej rodziny. Przy czym zgłoszeniu takiemu podlega wyłącznie członek rodziny, który spełnia odpowiednie warunki.


Z racji prowadzonej działalności gospodarczej podlegam ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Kilka miesięcy temu zgłosiłam studiującą 21-letnią córkę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Od 1 grudnia 2017 r. córka zawarła umowę zlecenia i jednocześnie od tego dnia przerwała naukę. Z tytułu zawartej umowy będą opłacane za nią wszystkie składki ZUS. Czy może ona nadal być przeze mnie zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny?

NIE. Ponieważ córka Czytelniczki posiada własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, nie może podlegać temu ubezpieczeniu jako członek rodziny.

Za członka rodziny osoby ubezpieczonej uważa się m.in. dziecko (własne, małżonka, przysposobione albo obce, dla którego ustanowiono opiekę bądź obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka) do ukończenia przez nie 18 lat. Jeżeli dziecko uczy się dalej w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie - uważane jest za członka rodziny do ukończenia 26 lat. Ograniczenia wieku nie ma w przypadku dziecka, które posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi. Tak stanowi art. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Przy czym, członek rodziny (m.in. 21-letnia córka) może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego tylko wtedy, gdy spełnia odpowiednie warunki, a mianowicie:

  • nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu,
     
  • nie jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o koordynacji.

Ze stanu faktycznego zaprezentowanego w pytaniu wynika, iż córka Czytelniczki od 1 grudnia 2017 r. wykonuje pracę w ramach umowy zlecenia i podlega z tego tytułu obowiązkowo m.in. ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od tego dnia przerwała naukę, więc nie posiada już statusu studenta. To powoduje, że od 1 grudnia 2017 r. nie spełnia warunków do podlegania temu ubezpieczeniu jako członek rodziny. W rezultacie Czytelniczka zobowiązana jest wyrejestrować ją z ubezpieczenia zdrowotnego (na druku ZUS ZCNA) jako członka rodziny.


Pracownik wystąpił z wnioskiem o zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Wskazał w nim, iż dziecko ma ukończone 20 lat, nie uczy się i nie pracuje. Czy możemy je zgłosić do tego ubezpieczenia w taki sposób?

Dziecko, o którym mowa, można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, gdy posiada m.in. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jak wyjaśniono w odpowiedzi na pierwsze pytanie, dziecko osoby ubezpieczonej uznaje się za członka rodziny, jeżeli nie ma ukończonych 18 lat, a jeśli się uczy dalej w odpowiedniej placówce - do ukończenia 26 lat. Z kolei dziecko jest uznawane za członka rodziny bez względu na wiek, gdy legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innym traktowanym na równi.

W związku z tym zakład pracy może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny 20-letnie dziecko pracownika, które się nie uczy i nie pracuje tylko wtedy, gdy posiada ono orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi.


Z tytułu wykonywanej umowy zlecenia zleceniodawca opłaca za mnie tylko składkę zdrowotną. Czy fakt ten pozwala mi zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny dwoje uczących się niepełnoletnich dzieci?

TAK. Obecnie przepisy nie zabraniają zleceniobiorcy, zgłoszonemu ze zlecenia tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, dokonać zgłoszenia do tego ubezpieczenia uprawnionych członków rodziny.

Osoby, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, zgłaszają do niego członków rodziny (tj. m.in. uczące się niepełnoletnie dzieci), które spełniają odpowiednie warunki. Zgłoszeniu takiemu podlegają bowiem wyłącznie dzieci, które nie mają własnego tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem oraz nie są uprawnione do świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o koordynacji. Taki obowiązek wynika z art. 67 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z tym że osoba, która do ubezpieczenia zdrowotnego nie zgłasza się sama (tu: zleceniobiorca) informuje podmiot właściwy do dokonania tej czynności (tu: zleceniodawcę) o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Zleceniodawca zgłasza członków rodziny zleceniobiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZCNA.


Jedna z pracownic w dniu 3 grudnia 2017 r. urodziła dziecko. Umowę o pracę miała zawartą tylko do dnia porodu. Czy jej mąż, będący naszym pracownikiem, powinien zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny?

TAK. Mąż pracownicy, o której mowa w pytaniu, powinien zgłosić (za pośrednictwem pracodawcy) dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka jego rodziny.

Dziecko spełniające warunki - dla celów ubezpieczenia zdrowotnego - do uznania go za członka rodziny może być zgłoszone do tego ubezpieczenia zarówno przez jednego z rodziców, jak i przez każdego z nich. Przedmiotowego zgłoszenia dokonuje osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Na złożenie takiej informacji ma 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania zgłoszenia.

Z uwagi na to, że żona pracownika po urodzeniu dziecka utraciła uprawnienia do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu z powodu rozwiązania z nią umowy o pracę (która była zawarta tylko do dnia porodu), nie może zgłaszać dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. W analizowanym przypadku prawo takie przysługuje wyłącznie ojcu dziecka, który pracuje.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938 ze zm.)

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.