Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Wykazanie w raportach ZUS świadczeń powypadkowych
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wykazanie w raportach ZUS świadczeń powypadkowych

Gazeta Podatkowa nr 81 (1331) z dnia 10.10.2016
Dorota Wyderska

W przypadku gdy niezdolność do pracy zostanie spowodowana wypadkiem przy pracy, to osobie ubezpieczonej przysługuje tzw. świadczenie wypadkowe. Nie zawsze jednak jest możliwe automatyczne podjęcie jego wypłaty z funduszu wypadkowego. Zwykle bowiem prowadzone postępowanie powypadkowe przeciąga się w czasie, przez co uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy następuje już po wypłacie zwykłego świadczenia chorobowego.

Co wykazać w raporcie?

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie uwzględnia się pracownikowi m.in. zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego. Nie stanowią one również podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Nie oskładkowuje się ich bez względu na to, z jakiego ubezpieczenia - chorobowego czy wypadkowego - są one wypłacane. Pracodawca nie wykazuje ich więc w raporcie składkowym ZUS RCA. Powinien jednak przekazać do ZUS informację o okresie nieopłacania za pracownika składek oraz rodzaju należnego/wypłaconego mu świadczenia. Świadczenie chorobowe z ubezpieczenia wypadkowego powinno więc być wykazane w raporcie świadczeniowym ZUS RSA. Jeżeli pracodawca jest płatnikiem danego świadczenia, to w raporcie tym podaje również liczbę dni zasiłkowych/liczbę wypłat oraz kwotę (przykład 1). Jeśli natomiast zasiłek wypłaca ZUS, wówczas pracodawca pozycje te pozostawia puste bądź wpisuje wartość 0.

Wypłata wynagrodzenia zamiast zasiłku

Najwięcej problemów pracodawcy zgłaszają w sytuacji, gdy pracownikowi zostanie wypłacone wynagrodzenie chorobowe z art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), a dopiero później okazuje się, że przysługiwał mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Najczęściej tak się zdarza się z powodu niezakończonego postępowania powypadkowego. Pracodawca powinien wówczas złożyć korektę:

  • raportu ZUS RSA - w którym wypłacone wynagrodzenie chorobowe przekwalifikuje na zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego (wykaże go z kodem 314) oraz
     
  • raportu ZUS RCA - w którym skoryguje składkę zdrowotną oraz podstawę jej wymiaru; została ona bowiem naliczona w pierwotnie złożonym raporcie od wynagrodzenia chorobowego (uznanego obecnie za zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego).

Zmiana wysokości składki zdrowotnej oraz podstawy jej wymiaru powinna też mieć odzwierciedlenie w skorygowanej deklaracji ZUS DRA. Przekwalifikowanie świadczenia chorobowego (z wynagrodzenia chorobowego na zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego) spowoduje również konieczność skorygowania łącznej wysokości składek społecznych (za wszystkich ubezpieczonych), wykazanej w deklaracji ZUS DRA. Zasiłek wypadkowy powinien bowiem zostać rozliczony w ciężar należności składkowych.

Oprócz korekty dokumentów rozliczeniowych pracodawca musi też wyrównać wypłacone pracownikowi świadczenie chorobowe, ponieważ zasiłek wypadkowy przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru, a wynagrodzenie chorobowe najprawdopodobniej wypłacone było w wysokości 80%. Wyrównanie to powinno być wykazane w raporcie ZUS RSA sporządzonym za miesiąc, w którym nastąpi jego wypłata - z kodem świadczenia/przerwy 318.

Korektę dokumentów rozliczeniowych pracodawca powinien przekazać do ZUS także wtedy, gdy pracownik pierwotnie otrzymał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, a przeprowadzone postępowanie powypadkowe wykazało, że dana niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy i tym samym zasiłek powinien być wypłacony z ubezpieczenia wypadkowego (przykład 2).

Co zrobić z odszkodowaniami?

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, z wyjątkiem utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz wartości pieniężnych. Odszkodowanie to nie podlega składkom ZUS (§ 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz. U. z 2015 r. poz. 2236 ze zm.).

Przykład 1

Pracodawca wypłacił pracownikowi we wrześniu 2016 r. zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego za okres od 1 do 14 września br. w kwocie 2.523 zł. Za pozostałe dni września wypłacił mu wynagrodzenie w wysokości 3.130 zł. W dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za wrzesień 2016 r. pracodawca wykazał pracownika w raporcie:

- ZUS RCA, wykazując w nim składki na ubezpieczenia społeczne od kwoty 3.130 zł, a składkę zdrowotną od 2.700,88 zł (3.130 zł - 429,12 zł),
- ZUS RSA z kodem świadczenia/przerwy 314, okresem 01.09.2016 - 14.09.2016, liczbą 14 jako liczbą dni zasiłkowych oraz kwotą 2.523 zł.


Przykład 2

Pracownik uległ wypadkowi w pracy. Otrzymał z tego tytułu zwolnienie lekarskie na okres od 12 do 26 sierpnia 2016 r. Postępowanie powypadkowe nie zakończyło się przed terminem wypłaty wynagrodzenia za sierpień br. Pracodawca naliczył więc i wypłacił pracownikowi zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego (w wysokości 80% podstawy wymiaru) w kwocie 2.689 zł oraz wynagrodzenie za dni przepracowane w sierpniu w kwocie 2.923 zł. Po otrzymaniu protokołu powypadkowego pracodawca złożył korektę sierpniowego raportu ZUS RSA, w którym skorygował podany wcześniej kod świadczenia/przerwy (zamiast 313 wpisał 314), a pozostałe pola raportu wypełnił tak jak w poprzednim raporcie. Korygujący raport załączył do korygującej deklaracji ZUS DRA, w której wypłacony zasiłek rozliczył jako świadczenia wypłacone z ubezpieczenia wypadkowego, a nie chorobowego. Następnie pracodawca obliczył kwotę przysługującego pracownikowi wyrównania zasiłku chorobowego. Ponieważ wypłaci je w październiku br., wykaże ją w raporcie ZUS RSA sporządzonym za październik 2016 r., podając jako kod świadczenia/przerwy 318, a jako okres 12.08.2016-26.08.2016.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.