Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Współpraca przed założeniem firmy a ulgowe składki ZUS
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Współpraca przed założeniem firmy a ulgowe składki ZUS

Gazeta Podatkowa nr 68 (1318) z dnia 25.08.2016
Dorota Wyderska

Na możliwość skorzystania przez przedsiębiorcę z opłacania składek społecznych od niższej podstawy wymiaru zasadniczo nie ma wpływu wcześniejsza (tj. przed założeniem własnej firmy) współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Z prawa takiego nie mogą jednak korzystać osoby, które przed założeniem własnego biznesu współpracowały przy prowadzeniu działalności gospodarczej na podstawie umowy o pracę i teraz świadczą usługi na rzecz osoby, której pomagały w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Kto opłaca niższy ZUS?

Składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru (tj. 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia) przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe prowadzenia własnej firmy mogą opłacać tylko osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, pod warunkiem, że:

  • nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania obecnej działalności nie prowadziły innej pozarolniczej działalności,
     
  • nie wykonują na rzecz byłego pracodawcy takich samych czynności wchodzących w zakres obecnie wykonywanej działalności gospodarczej, jakie przed dniem jej rozpoczęcia wykonywały w ramach stosunku pracy (lub spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.


Najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek społecznych dla nowych przedsiębiorców w 2016 r. wynosi 555 zł.

Wcześniejsza współpraca

Warunki uprawniające do opłacania składek społecznych od preferencyjnej podstawy wymiaru określa art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przepis ten nie uzależnia możliwości opłacania niższych składek społecznych od tytułu ubezpieczenia, lecz m.in. od umowy, na podstawie której wykonywana była praca przed założeniem firmy (tu: współpraca z przedsiębiorcą). Tym samym osobie poprzednio ubezpieczonej jako osoba współpracująca, podejmującej prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej, po rozpoczęciu jej wykonywania na rzecz przedsiębiorcy, z którym wcześniej współpracowała, przysługuje uprawnienie do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne, ale tylko w przypadku, gdy:

  • współpraca nie odbywała się w ramach stosunku pracy (bez względu na charakter czynności, jakie w ramach tej działalności aktualnie wykonuje na rzecz osoby, z którą współpracowała) lub
     
  • współpraca odbywała się wprawdzie w ramach stosunku pracy, ale do zakresu czynności nie wchodziły prace pokrywające się z zakresem działalności obecnie wykonywanej na rzecz byłego pracodawcy.

Jeśli zaś usługi wykonywane w ramach własnej firmy na rzecz byłego pracodawcy pokrywają się z zakresem czynności, które wcześniej dana osoba wykonywała na jego rzecz będąc ubezpieczoną w ZUS jako osoba współpracująca, ale zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, nie może - jako nowy przedsiębiorca - opłacać składek społecznych od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnej płacy. Musi je opłacać na ogólnych zasadach obowiązujących przedsiębiorców, czyli od kwoty nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych (przykład).

Przykład

Pani Elżbieta do 31 lipca 2016 r. pomagała mężowi przy prowadzeniu działalności gospodarczej na podstawie zawartej z nim umowy o pracę (prowadziła mężowi rachunkowość jego firmy). Ponieważ małżonkowie pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym, pani Elżbieta była zgłoszona przez męża w ZUS nie jako pracownik, lecz jako osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej (z kodem tytułu ubezpieczenia 05 11). Od 1 sierpnia 2016 r. rozpoczęła ona prowadzenie własnej firmy na podstawie wpisu do CEIDG (założyła biuro rachunkowe). W ramach wykonywanej działalności świadczy usługi rachunkowe m.in. na rzecz firmy prowadzonej przez męża, czyli swojego byłego pracodawcy. Ponieważ są to takie same czynności, jakie wcześniej wykonywała u niego w ramach stosunku pracy, jako nowy przedsiębiorca nie może opłacać składek na ubezpieczenia społeczne od 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, tylko od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, czyli w 2016 r. - od kwoty 2.433 zł.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963)

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.