Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Raport ZUS RSA z okresem świadczenia należnego pracownikowi na ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Raport ZUS RSA z okresem świadczenia należnego pracownikowi na kwarantannie

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 27 (1070) z dnia 20.09.2020

Pracownik wraz z rodziną we wrześniu 2020 r. został objęty kwarantanną. Decyzja o jej zastosowaniu wobec niego wskazuje okres 10 dni łącznie z sobotami i niedzielami. Z jakim kodem świadczenia przerwy powinniśmy wykazać w imiennym raporcie ZUS RSA okres jego nieobecności w pracy we wrześniu br. z tego powodu, jeśli należy się jemu za ten okres wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy?

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego. Stanowi tak art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320). Natomiast za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż odpowiednio 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870). Zwracamy uwagę, że wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

W sytuacji wskazanej w pytaniu, okres objęcia pracownika 10-dniową kwarantanną (z uwzględnieniem dni wolnych od pracy) pracodawca wykaże w imiennym raporcie ZUS RSA sporządzanym za wrzesień br., czyli za miesiąc, w którym miała ona miejsce. W druku tym wykaże okresy niewykonywania pracy przez pracownika oraz wypłacone za ten czas świadczenia.

Aktywne druki i formularze Wzór imiennego raportu ZUS RSA
 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl
w dziale Składki ZUS

Przyjmując, że wskazany w pytaniu pracownik za okres objęcia go 10-dniową kwarantanną we wrześniu 2020 r. otrzymał za 4 pierwsze jej dni wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (tzw. wynagrodzenie chorobowe), a za kolejne 6 dni - zasiłek chorobowy, to w takim przypadku okres tej nieobecności należy wykazać w dwóch blokach imiennego raportu ZUS RSA z kodem świadczenia/przerwy ustalonym dla tych świadczeń, a mianowicie:

  • 331 - wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, finansowane ze środków pracodawcy,
     
  • 313 - zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego.
Przykład

Dziecko jednego z naszych pracowników wróciło z kolonii 31 sierpnia 2020 r. Okazało się, że u dwóch wychowawców tej kolonii potwierdzono zakażenie koronawirusem. Z tego względu sanepid objął pracownika (i jego rodzinę) 10-dniową kwarantanną, która miała miejsce od 7 do 16 września 2020 r. Za okres ten pracownikowi przysługuje: za 4 dni - wynagrodzenie chorobowe, za 6 dni - zasiłek chorobowy. Na koniec września br. pracodawca wypłaci tej osobie wynagrodzenie chorobowe za 4 pierwsze dni kwarantanny, tj. za okres od 7 do 10 września 2020 r. w kwocie 414,20 zł, a za kolejne 6 dni, a więc za okres od 11 do 16 września 2020 r. - zasiłek chorobowy w kwocie 621,30 zł.

W imiennym raporcie ZUS RSA sporządzonym za wrzesień 2020 r. zakład pracy wykaże pracownika w dwóch blokach, tj.:

  • w pierwszym - z kodem świadczenia/przerwy 331 (wynagrodzenie chorobowe), okresem 07.09.2020-10.09.2020, liczbą dni zasiłkowych - 4 oraz kwotą 414,20 zł,
     
  • w drugim - z kodem świadczenia/przerwy 313 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego), okresem 11.09.2020-16.09.2020, liczbą dni zasiłkowych - 6 oraz kwotą 621,30 zł.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.