Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Umowa zlecenia zawarta z tegorocznym maturzystą bez składek ZUS

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Umowa zlecenia zawarta z tegorocznym maturzystą bez składek ZUS

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (509) z dnia 1.06.2020

Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą w wieku 19 lat, która jest tegorocznym maturzystą. Czy ze zlecenia podlega ona ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Nie. Umowa zlecenia, umowa agencyjna oraz umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dla osób będących m.in. uczniami szkół ponadpodstawowych, do ukończenia 26 lat (art. 6 ust. 4 ustawy o sus i art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy zdrowotnej).

Rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy - z dniem 31 sierpnia następnego roku. Tak stanowi art. 94 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.). Dla celów ubezpieczeń społecznych uznaje się, że uczniem do 31 sierpnia każdego roku jest osoba, która:

  • kontynuuje naukę w tej samej szkole,
     
  • ukończyła szkołę i rozpoczyna naukę w szkole, w której rok szkolny rozpoczyna się 1 września,
     
  • ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki.

W roku szkolnym 2019/2020 zakończenie zajęć w klasach programowo najwyższych w szkołach ponadpodstawowych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczęły się w pierwszym powszednim dniu września nastąpiło 24 kwietnia 2020 r. - § 2 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. nr 46, poz. 432 z późn. zm.). Egzaminy maturalne ustala dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy 24 kwietnia 2020 r. zakończyli naukę, status ucznia zachowują do 31 sierpnia 2020 r. Do tego dnia umowa cywilnoprawna wymieniona na wstępie nie stanowi dla nich tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli przedstawią zaświadczenie o przyjęciu na studia wyższe, to zachowują status ucznia do 30 września. Z kolei od 1 października 2020 r. nabywają status studenta, a tym samym nadal nie podlegają ubezpieczeniom w ZUS z tytułu wykonywania umowy cywilnoprawnej. Oczywiście rozstrzygnięcie to dotyczy uczniów i studentów w wieku do ukończenia 26 lat.

Zwracamy uwagę! Powyższe wyjaśnienie nie dotyczy umów zlecenia, agencyjnej, o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia zawartej z własnym pracodawcą lub wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy. Taka umowa, dla celów ubezpieczeń w ZUS, jest traktowana tak jak umowa o pracę. Tym samym rodzi ona obowiązek ubezpieczeń społecznych wszystkich ryzyk i ubezpieczenia zdrowotnego, również dla osób mających status ucznia lub studenta w wieku do ukończenia 26 lat.

Od wynagrodzenia wypłacanego zleceniobiorcy, który nie ukończył 26 lat, zleceniodawca nie będzie pobierał zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof, wolne od podatku dochodowego są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o pdof, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Jeżeli jednak podatnik złoży płatnikowi pisemny wniosek o pobór zaliczek bez stosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa wyżej, płatnik pobiera zaliczki bez stosowania tego zwolnienia najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Wniosek ten składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego (art. 32 ust. 1f ustawy o pdof).

Przykład

Spółka z o.o. od 15 maja 2020 r. zawarła umowę zlecenia z osobą w wieku 19 lat, która w tym roku ukończyła liceum ekonomiczne. W umowie określono, że zlecenie będzie wykonywane do 30 września 2020 r., za wynagrodzeniem określonym w stawce godzinowej 20zł/godz.

Z tytułu tej umowy zleceniobiorca (niebędący pracownikiem zleceniodawcy ani niewykonujący tej umowy na rzecz własnego pracodawcy) nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od wypłacanego zleceniobiorcy wynagrodzenia ze zlecenia zleceniodawca nie rozlicza składek ZUS ani nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.