Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Dopuszczalność wprowadzenia w zakładzie pracy premii frekwencyjnej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dopuszczalność wprowadzenia w zakładzie pracy premii frekwencyjnej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (496) z dnia 10.11.2019

Pracodawca zamierza wprowadzić dodatkowy składnik wynagrodzenia o charakterze frekwencyjno-uznaniowym. Część tej kwoty nie będzie przysługiwała już przy jednym dniu zwolnienia lekarskiego. Czy jest to prawidłowe oraz czy zapis umowny w tej sprawie mógłby brzmieć: "Pracownikowi przysługuje premia uznaniowa w wysokości 30% stawki zasadniczej. W przypadku absencji w pracy spowodowanej chorobą lub opieką nad dzieckiem/innym członkiem rodziny przysługuje 2/5 tej kwoty."?

Premia zwana frekwencyjną jako dodatkowy, fakultatywny składnik wynagrodzenia, nie została obwarowana żadnymi wymogami, zatem kryteria wskazane w pytaniu należy uznać za dopuszczalne, choć niepozbawione zagrożeń. Wątpliwości budzi też nazwa składnika, która przeczy jego rzeczywistemu charakterowi.

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom pracownika.

Ważne: Zasady przyznawania stawek wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, a także innych (dodatkowych) składników wynagrodzenia, jeżeli zostały one przewidziane z tytułu wykonywania określonej pracy, określa się w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy albo wprost w umowie o pracę (art. 78art. 29 § 1 pkt 3 K.p.).

Z drugiej części powołanej normy płynie dodatkowy wniosek, iż pracownik ma niezbywalne prawo do stawki wynagrodzenia określonego rodzaju, a do dodatkowych składników płacy, o ile zostały przewidziane. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 22 listopada 2001 r. (sygn. akt I PKN 691/00, OSNP 2003/21/513), w uzasadnieniu którego wyjaśniono, że: "(...) w przeciwieństwie do wynagrodzenia zasadniczego, dopuszczalne jest uwarunkowanie roszczenia premiowego od wystąpienia określonego rezultatu pracowniczego świadczenia oraz że podobne uwarunkowanie może dotyczyć »samego otrzymania (przyznania) premii lub też jej wysokości« (...)". Element płacy promujący wysoką frekwencję należy więc uznać za dopuszczalny. Jednak jak zauważył Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 8 sierpnia 2018 r. (sygn. akt III APa 7/18): "Premia jest dodatkowym składnikiem wynagrodzenia za pracę, nieobowiązkowym i uzupełniającym, ale tylko w tym sensie, że do pracodawcy należeć będzie decyzja, czy w ogóle system premiowania w danej firmie będzie wykorzystywany. (...)". Jeżeli pracodawca zdecyduje się ją przyznać, to stanie się ona składnikiem roszczeniowym i może być przedmiotem kontroli sądowej, np. w wyniku zarzutu nierównego traktowania w zatrudnieniu przez pracownika "słabszego zdrowia". Konsekwencji nie da się przewidzieć z góry, przy czym Sąd Najwyższy w wyroku z 29 czerwca 2005 r. (sygn. akt I PK 272/04, OSNP 2006/5-6/80) uznał, że: "Nie jest sprzeczny z zasadą wolności pracy oraz z zasadami współżycia społecznego system premiowania, do którego pracownik przystąpił dobrowolnie, uzależniający od przepracowania ustalonego okresu nabycie prawa do premii niezwiązanej z wykonaniem konkretnych zadań pracowniczych. (...)".

Proponowany zapis regulaminowy zakłada wprowadzenie premii uznaniowej. Przez "uznanie" rozumie się zasadniczo "przyznanie, czy zatwierdzenie czegoś", "wyrażenie na coś zgody" (por. Słownik Języka Polskiego PWN, praca zbiorowa pod red. E. Sobol, Warszawa 2008, str. 1112), a więc czynność raczej doraźną. Podobne wnioski płyną z dorobku judykatury, która premie uznaniowe zalicza do nagród, przyznawanych swobodną, autonomiczną decyzją pracodawcy (por. wyrok SN z 8 czerwca 1977 r., sygn. akt I PR 175/76). Uznaniowy charakter nagrody polega na tym, że zarówno przyznanie jej pracownikowi, jak i określenie wysokości należy do zakresu swobodnego uznania zakładu pracy.

W rozpatrywanym przypadku zarówno kwota świadczenia, jak i prawo do niego są określone z góry. Właściwe więc będzie nazwanie go premią bez wskazywania proponowanego rodzaju.

Zwracamy uwagę! Zagrożeniem takiego premiowania może być stawianie się do pracy pracowników niezdolnych do jej świadczenia z powodu choroby, a w konsekwencji zaistnienie ryzyka dla bezpieczeństwa i higieny pracy.

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.