Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Ubezpieczenie zdrowotne stypendysty sportowego z prawem do renty socjalnej
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ubezpieczenie zdrowotne stypendysty sportowego z prawem do renty socjalnej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (484) z dnia 10.05.2019

Wypłacamy stypendium sportowe uczniowi, który pobiera rentę socjalną. Czy z tego tytułu należy zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego?

Stypendysta sportowy, o którym mowa w pytaniu, z tytułu pobierania stypendium nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej pobierają stypendium sportowe (art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy o sus). Dla tych osób obowiązkowe jest też ubezpieczenie wypadkowe (art. 12 ust. 1 ustawy o sus). Nie podlegają natomiast ubezpieczeniu chorobowemu (art. 11 ustawy o sus).

Ważne: Za stypendystę sportowego uważa się osobę pobierającą stypendium sportowe, z wyjątkiem osób uczących się lub studiujących, jeśli nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu (art. 8 ust. 12 ustawy o sus).

Dla celów ubezpieczeń emerytalnego i rentowych stypendystą sportowym nie jest więc osoba ucząca się lub studiująca. Ponieważ osoba z pytania ma status ucznia, z tytułu pobierania stypendium sportowego nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Z kolei obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlega osoba pobierająca stypendium sportowe po ukończeniu 15. roku życia niepodlegająca temu ubezpieczeniu z innego tytułu (art. 66 ust. 1 pkt 23 ustawy zdrowotnej). Warunkiem objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jest brak innego tytułu do tego ubezpieczenia.

Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 16 ustawy zdrowotnej, osoba pobierająca emeryturę lub rentę podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Za taką osobę uważa się m.in. osobę pobierającą rentę socjalną. Zgłoszenia do przedmiotowego ubezpieczenia dokonuje ZUS. Składka zdrowotna jest finansowana ze środków ubezpieczonego, a ZUS jako jej płatnik oblicza tę składkę, pobiera z kwoty renty i odprowadza.

W związku z tym, że stypendysta sportowy, o którym mowa w pytaniu, ma inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (pobieranie renty socjalnej), nie podlega temu ubezpieczeniu z tytułu pobierania stypendium sportowego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.