Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Składki na Fundusz Pracy od wynagrodzenia wypłaconego w okresie korzystania z urlopu ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Składki na Fundusz Pracy od wynagrodzenia wypłaconego w okresie korzystania z urlopu związanego z rodzicielstwem

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (478) z dnia 10.02.2019

1) W lutym br. wypłacimy trzynastkę pracownicy zatrudnionej do 31 stycznia 2019 r. Czy powinniśmy od niej rozliczyć składki na Fundusz Pracy, jeśli pracownica w połowie czerwca 2016 r. powróciła do pracy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, a tym samym od lipca 2016 r. korzystaliśmy ze zwolnienia z opłacania za nią składek na Fundusz Pracy?

Naszym zdaniem pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy od wypłaconej byłej pracownicy w lutym br. nagrody rocznej za 2018 r.

Pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Tak stanowi art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 z późn. zm.). 

Ważne: Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu związanego z rodzicielstwem.

W przypadku pracownicy z pytania okres zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy rozpoczął się 1 lipca 2016 r. i gdyby pozostawała ona nadal w zatrudnieniu, trwałby do 30 czerwca 2019 r. Dlatego też od trzynastki wypłaconej w lutym br., już po rozwiązaniu umowy o pracę, pracodawca nie ma obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy, gdyż jej wypłata przypada w okresie, w którym pracodawca korzystałby z tego zwolnienia gdyby nie ustanie zatrudnienia.


2) Pracownica w styczniu br. urodziła dziecko i obecnie korzysta z urlopu macierzyńskiego, pobierając z tego tytułu zasiłek. W lutym br. wypłacimy jej nagrodę roczną za 2018 r. Czy od tej nagrody powinniśmy opłacić składkę na Fundusz Pracy? Nadmieniamy, że w marcu 2016 r. powróciła ona do pracy po wykorzystaniu urlopu związanego z rodzicielstwem na pierwsze dziecko i korzystaliśmy ze zwolnienia z opłacania za nią składek na ten Fundusz.

Pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy od wypłaconej pracownicy w lutym br. trzynastki, gdyż jej wypłata nastąpi w okresie korzystania przez niego ze zwolnienia z opłacania tej składki nabytego od 1 kwietnia 2016 r.

Zgodnie z wyjaśnieniem ZUS, dostępnym w poradniku pt. "Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy..." (www.zus.pl), do 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacenia składek na Fundusz Pracy wlicza się wszystkie okresy zwolnienia z opłacania składek, które mają miejsce po powrocie z urlopu udzielonego z tytułu urodzenia dziecka lub dzieci przy jednym porodzie. Urodzenie następnego dziecka lub dzieci przy kolejnym porodzie powoduje, że pracodawca nabywa nowe uprawnienie do zwolnienia z opłacania składek na ten Fundusz po powrocie pracownicy z urlopu związanego z rodzicielstwem na okres 36 miesięcy. To oznacza, że pracodawca z pytania nadal korzysta ze zwolnienia z opłacania składki na Fundusz Pracy w związku z powrotem pracownicy do pracy po urlopie związanym z rodzicielstwem udzielonym na pierwsze dziecko, który zakończył się w marcu 2016 r. Dlatego też nie ma on obowiązku opłacania za pracownicę składki na Fundusz Pracy, gdyż wypłata trzynastki nastąpi w miesiącu, w którym pracodawcy przysługuje to zwolnienie (w lutym 2019 r.).

Przykład

Pracownica w połowie marca 2016 r. wróciła do pracy po wykorzystanych urlopach związanych z rodzicielstwem. Zatem pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składki na Fundusz Pracy w okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2019 r. W dniu 28 grudnia 2018 r. urodziła ona kolejne dziecko i do 26 grudnia 2019 r. korzysta z urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego. Po powrocie z tych urlopów pracodawcy będzie przysługiwało prawo do zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2022 r.

Pracownica w lutym 2019 r. otrzymała nagrodę roczną za 2018 r. Pracodawca nie opłaca od niej składki na Fundusz Pracy, gdyż wypłata nagrody nastąpiła w okresie korzystania ze zwolnienia z opłacania tej składki.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.