Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej byłemu pracownikowi
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej byłemu pracownikowi

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (471) z dnia 1.11.2018

ZUS przysłał pracodawcy pismo, że ma skorygować dokumenty rozliczeniowe za czerwiec 2017 r., ponieważ wypłacił pracownikowi wynagrodzenie chorobowe (za 30 dni) zamiast zasiłku chorobowego. Jak dokonać korekty rozliczeń składkowo-podatkowych, jeżeli osoba ta była naszym pracownikiem tylko do końca ubiegłego roku.

W okolicznościach wskazanych w pytaniu pracodawca powinien uznać wynagrodzenie chorobowe wypłacone za 30 dni czerwca 2017 r. za zasiłek chorobowy. Takie postępowanie spowoduje konieczność dokonania korekty dokumentów rozliczeniowych sporządzonych za czerwiec 2017 r., gdyż wynagrodzenie chorobowe stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, natomiast zasiłek chorobowy nie podlega oskładkowaniu (art. 81 ust. 5 ustawy zdrowotnej i art. 18 ust. 2 ustawy o sus). Na ten temat pisaliśmy w UiPP nr 20/2018, str. 12-14.

Po przesłaniu do ZUS dokumentów rozliczeniowych korygujących za czerwiec 2017 r., zakładając, że pracodawca nie ma zaległości, powstanie nadpłata składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nadpłata składek zostanie zaliczona przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku - na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik składek złoży wniosek o zwrot składek (art. 24 ust. 6a ustawy o sus i art. 94 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

Ważne: ZUS dokonuje zwrotu nienależnie opłaconych składek w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku płatnika.

Jeżeli we wskazanym wyżej terminie nadpłacone składki nie zostaną zwrócone, to podlegają oprocentowaniu w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych, od dnia złożenia wniosku (art. 24 ust. 6e ustawy o sus).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne została pobrana przez pracodawcę z wynagrodzenia pracownika. Dlatego bez względu na to, czy wystąpi on do ZUS z wnioskiem o zwrot nadpłaty, powinien rozliczyć się z byłym pracownikiem.

Nienależnie pobrana ze środków pracownika w 2017 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki została odliczona od podatku dochodowego (art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. b i ust. 2 ustawy o pdof). Jej zwrot w 2018 r. nie powoduje jednak obowiązku korekty rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych za 2017 r. Wówczas bowiem pracodawca w sporządzonej informacji PIT-11 za 2017 r., a pracownik w zeznaniu podatkowym za 2017 r. wykazali kwotę składki zdrowotnej w wysokości faktycznie pobranej w 2017 r. W takim przypadku były pracownik otrzymaną w 2018 r. kwotę nienależnie pobranej składki na ubezpieczenie zdrowotne powinien doliczyć do podatku dochodowego w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym ten zwrot otrzymał - w kwocie uprzednio odliczonej od podatku dochodowego. Takie postępowanie wynika z art. 45 ust. 3a ustawy o pdof.

Ważne: Jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Przepisy ustawy o pdof nie określają jaki w takiej sytuacji dokument powinien sporządzić pracodawca (płatnik). Informacja PIT-11 nie zawiera pozycji umożliwiającej wykazanie kwoty zwróconej pracownikowi składki na ubezpieczenie zdrowotne. W takich okolicznościach, zgodnie z art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 z późn. zm.), jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Przykładowo, pracodawca może wysłać do pracownika pismo informujące go o kwocie zwróconej składki na ubezpieczenie zdrowotne, która uprzednio została odliczona od podatku dochodowego w 2017 r.

Przykład

Załóżmy, że pracodawca w październiku br. zwrócił byłemu pracownikowi pobraną z wynagrodzenia chorobowego wypłaconego w czerwcu 2017 r. (uznanego obecnie za zasiłek chorobowy) składkę zdrowotną w wysokości 186,31 zł. Składka ta w wysokości 160,49 zł została odliczona od zaliczki na podatek dochodowy ustalonej od tego wynagrodzenia, a następnie w zeznaniu podatkowym za 2017 r. została odliczona przez pracownika od podatku.

Były pracownik w zeznaniu podatkowym za 2018 r. do podatku powinien doliczyć odliczoną w 2017 r. składkę zdrowotną w wysokości 160,49 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.