Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Składki ZUS przedsiębiorcy-pracownika świadczącego w ramach działalności usługi na rzecz ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Składki ZUS przedsiębiorcy-pracownika świadczącego w ramach działalności usługi na rzecz pracodawcy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (468) z dnia 10.09.2018

Pracownik zatrudniony na część etatu, w marcu br. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Z działalności podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu (wynagrodzenie z umowy o pracę jest niższe od minimalnego). Składki na ubezpieczenia społeczne opłaca na preferencyjnych warunkach. Czy podejmując w ramach działalności pracę na rzecz pracodawcy utraci prawo do opłacania niższych składek na przedmiotowe ubezpieczenia?

Zgodnie ze stanowiskiem ZUS, jeżeli w zakres działalności gospodarczej wykonywanej na rzecz obecnego pracodawcy będą wchodziły czynności wykonywane na podstawie stosunku pracy, to tak.

Osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646 z późn. zm.) lub innych przepisów szczególnych może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach, jeżeli:

  • nie prowadzi lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła pozarolniczej działalności,
     
  • nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (art. 18a ust. 2 ustawy o sus).

Uprawnienie do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie 630 zł) przysługuje przedsiębiorcy w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności.

Z pytania wynika, że przedsiębiorca spełnia warunki wymienione wcześniej, a tym samym składki na ubezpieczenia społeczne opłaca od niższej podstawy. Jednakże podejmując w ramach działalności pracę na rzecz obecnego pracodawcy, może utracić prawo do opłacania niższych składek na przedmiotowe ubezpieczenia. Będzie tak wówczas, gdy czynności wykonywane na podstawie stosunku pracy będą wchodziły w zakres prowadzonej działalności. 

ZUS Jak wyjaśnił ZUS w interpretacji indywidualnej z 19 kwietnia 2018 r. (znak WPI/200000/43/344/2018): "(...) pod pojęciem »byłego pracodawcy« (...) należy rozumieć każdego pracodawcę na rzecz, którego praca była wykonywana dotychczas tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności, w tym pracodawcę, z którym prowadzący działalność nie rozwiązał umowy o pracę. (...)". Z cytowanej interpretacji ZUS wynika, iż warunek niewykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy odnosi się też do pracodawcy, z którym przedsiębiorca nadal pozostaje w stosunku pracy.

Ważne: Warunek niewykonywania w ramach działalności na rzecz pracodawcy pracy pokrywającej się z tą wykonywaną w ramach stosunku pracy dotyczy nie tylko pierwszego dnia prowadzenia działalności, ale całego 24-miesięcznego okresu, w czasie którego przysługuje uprawnienie do opłacania niższych składek.

Powyższe oznacza, że z chwilą rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, gdy czynności wykonywane w ramach stosunku pracy pokrywają się z zakresem wykonywanej działalności, następuje utrata prawa do ulgi. Wówczas przedsiębiorca ma obowiązek opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (obecnie 2.665,80 zł). Osoba prowadząca działalność gospodarczą, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia zgłasza się do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 70 (a jeżeli na ustalane prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy - 05 72), natomiast gdy składki te opłaca na zasadach ogólnych - z kodem 05 10 (odpowiednio 05 12). O zmianach danych wykazanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń dotyczących tytułu ubezpieczenia płatnik składek zawiadamia ZUS poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń zawierającego prawidłowe dane (art. 36 ust. 14 ustawy o sus). Przedsiębiorca obowiązany więc będzie powiadomić ZUS o zmianie kodu tytułu ubezpieczenia poprzez wyrejestrowanie się z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 (lub odpowiednio 05 72), wpisując jako datę wyrejestrowania dzień, od którego rozpoczął wykonywanie pracy w ramach działalności na rzecz byłego (obecnego) pracodawcy, a następnie z tą samą datą zgłoszenie do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z kodem 05 10 (lub odpowiednio 05 12).

Wskazniki i stawki Składki ZUS przedsiębiorców podajemy w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl

Zwracamy uwagę! Przedsiębiorca, o którym mowa w pytaniu, będzie miał prawo do omawianej preferencji, jeżeli zakończy kontrakt z własnym pracodawcą (ewentualnie będzie dla niego świadczył usługi inne niż te, które wykonuje w ramach umowy o pracę) i nie upłynie jeszcze limit 24 miesięcy, liczony od dnia rozpoczęcia działalności, przy czym uwzględnia się w nim pełne miesiące kalendarzowe. Przykładowo, gdy działalność została rozpoczęta 1 marca br., to wskazany limit upłynie 29 lutego 2020 r., a w przypadku gdyby nastąpiło to w innym dniu tego miesiąca - 31 marca 2020 r. Wówczas też obowiązany będzie powiadomić ZUS o zmianie kodu tytułu ubezpieczenia.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.