Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Umowa zlecenia wykonywana na rzecz komandytariusza a ZUS
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Umowa zlecenia wykonywana na rzecz komandytariusza a ZUS

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (995) z dnia 20.08.2018

Z tytułu bycia wspólnikiem spółki komandytowej podlegam ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w ZUS. Dodatkowo prowadzę własną, odrębną od spółki, działalność gospodarczą. Z tego tytułu opłacam za siebie dodatkową składkę zdrowotną. Zamierzam zawrzeć umowę zlecenia z osobą zatrudnioną w spółce komandytowej (na etacie z wynagrodzeniem w kwocie 3.000 zł). Czy w tej sytuacji - dla celów ubezpieczeniowych - umowę zlecenia mam uznać za zawartą z własnym pracodawcą i wynagrodzenie ze zlecenia oskładkować wraz z wynagrodzeniem z etatu?

Nie. W analizowanym przypadku umowy zlecenia nie można uznać za zawartą z własnym pracodawcą. Stanowi ona dla wskazanego w pytaniu zleceniobiorcy tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Ustawodawca - dla celów ubezpieczeniowych w ZUS - rozszerzył definicję pracownika. Jest nim nie tylko osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, ale, po spełnieniu określonych warunków, także osoba wykonująca np. umowę zlecenia.

paragraf Stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Powyższe oznacza, że dla celów ZUS za pracownika uważa się nie tylko osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, ale także osobę wykonującą m.in. umowę zlecenia. W konsekwencji podlega ona z tytułu umowy zlecenia ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu na zasadach obowiązujących pracowników. Zasada ta nie ma jednak odniesienia do sytuacji, o której mowa w pytaniu. W tym bowiem przypadku w zakresie ubezpieczeń w ZUS komandytariusz i spółka komandytowa są to dwa odrębne podmioty (zgłoszone pod własnymi numerami identyfikacyjnymi). Każdy z nich może więc być pracodawcą lub zleceniodawcą.

Z pytania wynika, iż pracodawcą osoby, o której w nim mowa, jest spółka komandytowa, w której jest ona zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Z kolei zleceniodawcą jest wspólnik tej spółki (tu: komandytariusz, uważany dla celów ZUS za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność) z tytułu zawartej z nią umowy zlecenia. Każdy więc z tych podmiotów (tj. odpowiednio spółka komandytowa i komandytariusz) pełni w stosunku do tej osoby odrębną funkcję płatnika składek.

wykrzyknik Umowy zlecenia zawartej ze wspólnikiem spółki (który prowadzi odrębną od spółki działalność gospodarczą) nie można traktować jako wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy.

Jeżeli zatem pracownik wykonuje umowę zlecenia (która nie jest zawarta z własnym pracodawcą ani też nie jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy), to o charakterze ubezpieczeń społecznych takiego zleceniobiorcy decyduje wysokość uzyskiwanego przez niego przychodu ze stosunku pracy. Wynika to z art. 9 ust. 1 i 1a ww. ustawy. Zgodnie z brzmieniem tych przepisów pracownik, który równocześnie ma zawartą umowę zlecenia z innym podmiotem niż własny pracodawca i umowy tej nie wykonuje na rzecz własnego pracodawcy, podlega ze zlecenia:

  • obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym - wtedy, gdy w okresie miesiąca osiąga oskładkowany przychód z etatu w kwocie niższej niż minimalne wynagrodzenie,
     
  • dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (po przystąpieniu do nich obowiązkowe jest ubezpieczenie wypadkowe) - gdy jego oskładkowany przychód z etatu w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Należy wyjaśnić, że w tym przypadku za osobę, o której mowa w pytaniu, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest należna zarówno z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jak i ze zlecenia.

paragraf Jak stanowi art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510 ze zm.), w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego - składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.