Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Czy ubezpieczyć w ZUS z umowy zlecenia studenta studiów doktoranckich ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Czy ubezpieczyć w ZUS z umowy zlecenia studenta studiów doktoranckich będącego równocześnie pracownikiem?

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (433) z dnia 1.04.2017

Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą będącą studentem studiów doktoranckich (w wieku 25 lat), zatrudnioną w innym podmiocie na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Umowa zlecenia nie jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy. Czy z tytułu jej wykonywania powinniśmy zgłosić ją do ubezpieczeń w ZUS?

W okolicznościach wskazanych w pytaniu, z umowy zlecenia obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna.

Osoby wykonujące umowę zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast dobrowolnie - ubezpieczeniu chorobowemu. Powyższe nie dotyczy uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentów, do ukończenia 26 lat (art. 6 ust. 4 ustawy o sus).

Ważne: Wykonywanie umowy zlecenia przez ucznia (gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły ponadpodstawowej) lub studenta w wieku do ukończenia 26 lat, nie stanowi tytułu do ubezpieczeń w ZUS.

Studentem jest osoba kształcąca się na studiach wyższych - art. 2 ust. 1 pkt 18k ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1842 z późn. zm.), dalej ustawy. Za studia wyższe uważa się studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, prowadzone przez uczelnię uprawnioną do ich prowadzenia (art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy).

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy, studia doktoranckie są studiami trzeciego stopnia, na które przyjmuje się kandydatów posiadających kwalifikacje drugiego stopnia.

W świetle powyższego, uczestnik studiów doktoranckich nie jest studentem. Zawarta z nim umowa zlecenia jest więc tytułem do ubezpieczeń w ZUS. W tym przypadku bez znaczenia jest wiek tej osoby. Jeżeli jednak taką umowę zawiera osoba będąca równocześnie pracownikiem innego podmiotu (niewykonywaną na rzecz własnego pracodawcy), to mamy do czynienia ze zbiegiem ubezpieczeń społecznych, który rozstrzyga się na zasadach określonych w art. 9 ust. 1 i 1a ustawy o sus. Na mocy powołanych przepisów, pracownik wykonujący jednocześnie umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem niż własny pracodawca (niewykonywaną na rzecz własnego pracodawcy) podlega obowiązkowo przedmiotowym ubezpieczeniom wszystkich ryzyk z tytułu umowy o pracę, natomiast ze zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe są:

  • dobrowolne, jeżeli przychód z umowy o pracę podlegający oskładkowaniu w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
     
  • obowiązkowe, jeżeli przychód z umowy o pracę podlegający oskładkowaniu w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższy niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy ma w umowie o pracę zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2015 r. poz. 2008 ze zm.), wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. A zatem dla takiego pracownika ubezpieczenia społeczne z umowy zlecenia (zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca oraz niewykonywanej na rzecz własnego pracodawcy) są dobrowolne.

Obowiązkowa z tytułu wykonywania umowy zlecenia jest składka na ubezpieczenie zdrowotne (art. 82 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.