Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Ubezpieczenia z umowy zlecenia dla osoby podlegającej ubezpieczeniu społecznemu ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ubezpieczenia z umowy zlecenia dla osoby podlegającej ubezpieczeniu społecznemu rolników

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (428) z dnia 10.01.2017

Zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia z rolnikiem podlegającym ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie za wynagrodzeniem w wysokości 1.900 zł miesięcznie. Czy w okresie wykonywania umowy zlecenia nadal będzie podlegał ubezpieczeniu w KRUS? Czy należy zgłosić go także do ubezpieczeń w ZUS?

Rolnik podejmujący pracę na podstawie umowy zlecenia podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu, ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. W okresie wykonywania umowy zlecenia, rolnik może nadal podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS.

Na mocy art. 5b ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2016 r. poz. 277 ze zm.) rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, został objęty innym ubezpieczeniem społecznym z tytułu:

  • wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o sus (np. umowy zlecenia), lub
     
  • powołania do rady nadzorczej,

podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o sus, lub pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, pomimo objęcia go z tego tytułu innym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przychód osiągany z tego tytułu w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza określonej kwoty.

Do 30 grudnia 2016 r. kwota graniczna, o której mowa w ww. przepisie wynosiła połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, natomiast od 31 grudnia 2016 r. wynosi ona co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Pisaliśmy na ten temat w UiPP nr 1/2017, str. 67.

Ważne: W aktualnym stanie prawnym rolnik/domownik podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, który został objęty ubezpieczeniem społecznym w ZUS z umowy zlecenia (pełnienia funkcji członka rady nadzorczej) podlega nadal ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeżeli przychód osiągany z tytułu umowy zlecenia (pełnienia funkcji członka rady nadzorczej) w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza 2.000 zł.

Przykład

Rolnik podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, od 2 stycznia 2017 r. wykonuje umowę zlecenia. Z tego tytułu podlega w ZUS obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Umowa została zawarta na okres do 31 maja 2017 r., a wynagrodzenie za każdy miesiąc jej wykonywania zostało określone w stawce miesięcznej 1.900 zł, płatne w ostatnim roboczym dniu miesiąca.

Rolnik w okresie wykonywania umowy zlecenia może pozostać w ubezpieczeniu społecznym rolników, ponieważ przychód z umowy zlecenia w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza 2.000 zł.


Rolnik lub domownik może w każdym czasie odstąpić od ubezpieczenia społecznego rolników, składając w KRUS oświadczenie o odstąpieniu od tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym to oświadczenie zostało złożone w KRUS.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.