Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Składka na FEP za pracownika - emeryta
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Składka na FEP za pracownika - emeryta

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 31 (930) z dnia 1.11.2016

W firmie zatrudniam dwóch pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy, którzy wykonują pracę zaliczoną do prac o szczególnym charakterze. Osoby te mają ustalone prawo do emerytury. Czy mam obowiązek opłacać za pracowników składkę na FEP w sytuacji, gdy wykonują wskazane prace w niepełnym wymiarze czasu pracy i mają ustalone prawo do przedmiotowego świadczenia?

Tak. Fakt pobierania przez wskazanych w pytaniu pracowników emerytury oraz zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie zwalnia pracodawcy z obowiązku opłacania za nich składki na FEP, o ile spełniają oni warunki wymagane do jej naliczania.

Zasady i tryb opłacania składki na FEP reguluje ustawa o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 965 ze zm.). I tak, składkę na ten Fundusz opłacają pracodawcy (z własnych środków) za pracowników, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

  • urodzili się po dniu 31 grudnia 1948 r.,
     
  • wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 tej ustawy.

Wynika to z art. 35 ust. 1 wskazanej ustawy.

Obowiązek opłacania składki na FEP powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez pracownika tzw. prac szczególnych, a ustaje z dniem zaprzestania ich wykonywania. Co istotne, okres od dnia rozpoczęcia wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze do dnia zaprzestania wykonywania takiej pracy należy rozumieć jako okres od dnia zatrudnienia pracownika na stanowisku pracy, na którym wykonywana jest praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, do dnia ustania zatrudnienia na tym stanowisku pracy.

Warto dodać, że obowiązek opłacania składki na ten Fundusz dotyczy także pracodawcy zatrudniającego pracowników, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy, bądź też za niespełnienie innych warunków - nie nabędą w przyszłości prawa do emerytury pomostowej. Przepis art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych nie uzależnia bowiem obowiązku opłacania składek na FEP od wymiaru czasu pracy. Odsyła jedynie do przepisów art. 3 ust. 1 i 3 tego aktu, które definiują pojęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (patrz: tabela). Obowiązek opłacania składki na przedmiotowy Fundusz uzależniony jest jedynie od dwóch przesłanek określonych wyżej, w oderwaniu od warunków, które muszą spełnić ubezpieczeni, aby uzyskać prawo do emerytury pomostowej. Obowiązku jej opłacania za danego zatrudnionego pracownika nie wyłącza również okoliczność, iż jest to pracownik z ustalonym prawem do emerytury (por. interpretację indywidualną Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 25 lipca 2016 r., znak: DI/100000/43/650/2016).


Płatnik składek opłaca składki na FEP za wszystkich pracowników spełniających wymagane warunki, w tym także za emerytów zatrudnionych na niepełny etat.


Wobec powyższego składka na FEP powinna być opłacana od wszelkich wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowych, przysługujących za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, bez względu na wymiar czasu pracy. Obowiązkiem jej zapłaty nie są objęte te składniki wynagrodzeń, które są należne za okres pracy, w którym praca tego rodzaju nie była wykonywana, nawet jeśli ich wypłata następuje w okresie świadczenia tzw. pracy szczególnej.

Prace szczególne
Prace w szczególnych warunkach
wymienione w załączniku nr 1
do ustawy o emeryturach pomostowych
Prace o szczególnym charakterze
wymienione w załączniku nr 2
do ustawy o emeryturach pomostowych
Prace związane z czynnikami ryzyka, które wraz z wiekiem pracownika mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Wykonywane są w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które, mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej, stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku. Prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.