Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Termin wykorzystania urlopu wychowawczego przez pracownika
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Termin wykorzystania urlopu wychowawczego przez pracownika

Gazeta Podatkowa nr 66 (2045) z dnia 17.08.2023
Ewa Madejek

Pracownica jest zatrudniona w firmie od 2015 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Ma córkę, którą urodziła 15 lutego 2018 r. Do tej pory wykorzystała 6 miesięcy urlopu wychowawczego na tę córkę (w jednej części). Czy może jeszcze skorzystać z urlopu wychowawczego na to dziecko? Jeżeli tak, to do kiedy i w jakim wymiarze? Ojciec dziecka nie korzystał i nie będzie korzystał z urlopu wychowawczego na córkę.

Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi, który posiada okres zatrudnienia wynoszący co najmniej 6 miesięcy (art. 186 § 1 K.p.). Do tego 6-miesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się wszystkie poprzednie okresy pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy.

Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy i przysługuje on łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka. Jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, maksymalnie w 5 częściach. Jeden miesiąc ze wskazanych 36 miesięcy urlopu wychowawczego przysługuje każdemu z rodziców (opiekunów) niezbywalnie. Jest to tzw. część urlopu nieprzenoszalna na drugiego rodzica. Skorzystanie z urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej jednego miesiąca oznacza wykorzystanie przez rodzica lub opiekuna dziecka części niezbywalnej tego urlopu. Tym samym rodzic dziecka może skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy urlopu. Z pełnych 36 miesięcy urlopu wychowawczego pracownik może skorzystać w przypadkach określonych w art. 186 § 9 i § 10 K.p., czyli gdy:

  • drugi rodzic dziecka nie żyje,
  • drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
  • drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
  • dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.

Biorąc pod uwagę okoliczności przedstawione w pytaniu (posiadany odpowiedni staż pracy) i zakładając, że pracownicy przysługuje urlop wychowawczy w wymiarze 35 miesięcy, to może ona skorzystać z urlopu wychowawczego na córkę urodzoną 15 lutego 2018 r. do końca grudnia 2024 r. Wynika to z faktu, że córka 15 lutego 2024 r. skończy 6 lat, a z uprawnienia do urlopu wychowawczego pracownik może skorzystać do końca roku, w którym dziecko kończy 6 lat. Dotychczas pracownica wykorzystała 6 miesięcy (w jednej części) z przysługujących jej 35 miesięcy urlopu wychowawczego. Pozostało więc 29 miesięcy tego urlopu, z których może wykorzystać tylko okres przypadający po złożeniu wniosku (na 21 dni przed skorzystaniem z urlopu wychowawczego) do 31 grudnia 2024 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.