Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Zastosowanie odpowiedniego systemu czasu pracy
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zastosowanie odpowiedniego systemu czasu pracy

Gazeta Podatkowa nr 58 (1933) z dnia 21.07.2022
Ewa Madejek

Pracodawca dla pracowników zatrudnionych w biurze w pełnym wymiarze czasu pracy chce wprowadzić rozkład czasu pracy przewidujący w kilku dniach pracę poniżej 8 godzin, a jednego dnia przez 10 godzin. Czy w takich okolicznościach mógłby być zastosowany system równoważny? Jeżeli tak, to w jaki sposób go wprowadzić, gdy w firmie nie obowiązuje regulamin pracy?

W przypadku rozkładu czasu pracy, który przewiduje różnej długości dniówki robocze, w tym ponad 8 godzin na dobę w niektórych dniach, nie może być stosowana podstawowa organizacja czasu pracy. W takiej organizacji czas pracy nie może bowiem przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Zasady te uregulowano w art. 129 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.). W systemie tym norma dobowa jest stała i nie może przekraczać 8 godzin, a tylko norma tygodniowa ma charakter przeciętny.

Inaczej jest w systemie równoważnym. W wariancie podstawowym system równoważny może być stosowany, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Dopuszczalne jest wówczas przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin (art. 135 § 1 K.p.). Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest wówczas równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Należy przy tym zaznaczyć, że przeciętna tygodniowa norma czasu pracy wynosząca 40 godzin obowiązuje także w systemie równoważnym.

Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy ani nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, w obwieszczeniu o czasie pracy (art. 150 § 1 K.p.).

Pracodawca nieobjęty regulaminem pracy oraz działaniem organizacji związkowej systemy i rozkłady czasu pracy wprowadza autonomicznie.

W podanej w pytaniu sytuacji odpowiednim systemem do stosowania przedstawionego rozkładu czasu pracy jest system równoważny. Ze względu na nieobowiązywanie w firmie regulaminu pracy jego wprowadzenia należy dokonać w drodze obwieszczenia o czasie pracy. Jest to akt wewnątrzzakładowy stosowany w mniejszych firmach nieobjętych układem zbiorowym pracy, a także niemających obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy, który wywołuje takie same skutki jak regulamin pracy. Obwieszczenie o czasie pracy wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany zapoznać z treścią obwieszczenia, podobnie jak z regulaminem pracy, każdego pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy. Tak stanowi art. 150 § 7 K.p., który przewiduje odpowiednie stosowanie art. 1043 K.p. do obwieszczenia o czasie pracy. Ponadto obowiązek zapoznania się przez pracownika z przepisami zakładowymi przed dopuszczeniem do pracy uregulowano w § 3 pkt 2 lit. e) rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2369).

Przykład

Pracownicy zatrudnieni w biurze na pełny etat mają pracować według następującego rozkładu: poniedziałek, środa, czwartek i piątek w godz. 7-14.30 (7,5 godz.), wtorek 7-17 (10 godz.), przy zachowaniu wymiaru czasu pracy. W firmie nie obowiązuje regulamin pracy.

Wskazany rozkład czasu pracy może być zastosowany w systemie równoważnym, z przedłużonym do 12 godzin wymiarem dobowym. Ze względu na nieobowiązywanie w firmie regulaminu pracy należy go wprowadzić na mocy obwieszczenia o czasie pracy.

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.