POLECAMY |
||
Pracownik ma zaplanowany urlop w okresie od 16 do 27 sierpnia 2021 r. Z powodu wypadku komunikacyjnego innego pracownika i związanego z tym leczenia jego obecność w tym okresie w pracy jest niezbędna, aby zapewnić funkcjonowanie zakładu. Jest on bowiem jedyną osobą, poza chorym pracownikiem, która ma uprawnienia do wykonywania określonego rodzaju pracy, a pracodawca musi dotrzymać warunków podpisanego kontraktu. Co należy wpisać w piśmie o przesunięciu terminu jego urlopu?
Przepisy Kodeksu pracy pozwalają pracodawcy na przesunięcie terminu urlopu pracownika. Jak stanowi art. 164 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Dopuszczalne jest też przesunięcie terminu urlopu przez pracodawcę z powodu szczególnych potrzeb, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. W tym przypadku nie ma wymogu otrzymania zgody pracownika.
Biorąc pod uwagę powołane przepisy, pracodawca może jednostronną decyzją przesunąć termin urlopu pracownika, ale pod warunkiem, że zachodzą szczególne potrzeby i istnieje ryzyko nieprawidłowego funkcjonowania zakładu z powodu nieobecności pracownika w pracy. Do takich przyczyn można zaliczyć np. konieczność wywiązania się z kontraktu, usunięcia awarii lub przeprowadzenia akcji ratowniczej.
O decyzji przesunięcia terminu urlopu pracownika na późniejszy pracodawca jest obowiązany powiadomić pracownika niezwłocznie, gdy zaistnieją okoliczności wpływające na konieczność jego przesunięcia.
Pracownik musi podporządkować się decyzji pracodawcy, nawet wtedy, gdy uzna, że inni pracownicy mogliby poradzić sobie bez niego. Wynika to z katalogu podstawowych obowiązków pracownika. Do powinności pracownika należy bowiem stosowanie się do poleceń przełożonych oraz dbanie o dobro zakładu pracy (art. 100 § 1 i § 2 pkt 4 K.p.). Zatem w razie przesunięcia terminu urlopu przez pracodawcę z ważnych przyczyn pracownik ma obowiązek wykonać to polecenie.
Należy dodać, że w okolicznościach uzasadniających przesunięcie urlopu na inny termin niż określony w planie urlopów lub ustalony po porozumieniu z pracownikiem, pracodawca udziela pracownikowi niewykorzystanego urlopu w terminie z nim uzgodnionym. Określa tak § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia... (Dz. U. z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.).
Przykładowy wzór pisma o przesunięciu terminu urlopu wypoczynkowego
SPEKTRA Sp. z o.o. ul. Konopnickiej 25/1 71-150 Szczecin (oznaczenie pracodawcy) |
Szczecin, 4 sierpnia 2021 r. (miejscowość i data) |
Pan Karol Tochman (oznaczenie pracownika) |
|
W związku z art. 164 § 2 K.p. ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy polegające na konieczności terminowej realizacji kontraktu dla klienta zagranicznego oraz w celu zapobieżenia zakłóceniom toku pracy w zakładzie przesuwam termin urlopu wypoczynkowego zaplanowanego na okres od dnia 16 sierpnia 2021 r. do dnia 27 sierpnia 2021 r. Urlop zostanie udzielony w terminie późniejszym po uprzednim uzgodnieniu z Panem terminu jego wykorzystania. Podstawa prawna: art. 164 § 2 K.p. |
|
Zenon Klucz (podpis pracodawcy) |
|