Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Zapewnienie odpoczynku dobowego także przy zleceniu nadgodzin
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zapewnienie odpoczynku dobowego także przy zleceniu nadgodzin

Gazeta Podatkowa nr 29 (1800) z dnia 12.04.2021
Ewa Madejek

Pracownikowi zatrudnionemu w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę, pracodawca zlecił w piątek nadgodziny. Po rozkładowej pracy od 700 do 1500 pracownik pracował jeszcze przez 6 godzin do 2100. Ze względu na to, że soboty i niedziele pracownik ma wolne, pracodawca uznał, że odpoczynek dobowy przesunie się na sobotę. Czy postępowanie pracodawcy było prawidłowe?

Postępowanie pracodawcy było nieprawidłowe. Pracownik w dobie piątkowej nie miał zapewnionego odpoczynku dobowego, co stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 K.p.). Pracodawca może polecić nadgodziny w razie:

  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej mającej na celu ochronę życia lub zdrowia ludzkiego, ochronę mienia lub środowiska albo usunięcie awarii,
  • wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy.

Zlecenie nadgodzin musi uwzględniać przepisy dotyczące czasu pracy pracowników. Zasadniczo nie może on przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.). Pracownicy mają mieć też zapewnione odpoczynki. W każdej dobie pracownikowi przysługuje prawo do nieprzerwanego 11-godzinnego odpoczynku dobowego. Wyjątek od tej zasady dotyczy osób zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz przypadków prowadzenia akcji ratowniczej służącej ochronie życia lub zdrowia ludzkiego, mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. W takich przypadkach pracownik musi mieć jednak zapewniony równoważny okres odpoczynku przed końcem okresu rozliczeniowego (art. 132 § 2 K.p.). Niezależnie od odpoczynku dobowego pracownicy mają mieć też zapewnione odpoczynki tygodniowe, trwające co najmniej 35 godzin i obejmujące co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Odpoczynek tygodniowy w przypadkach określonych w art. 132 § 2 K.p. oraz w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, może obejmować mniejszą liczbę godzin. Nie może on być jednak krótszy niż 24 godziny. Przy rozliczaniu czasu pracy przez dobę rozumie się 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 K.p.).

Biorąc pod uwagę powołane regulacje, w danej dobie maksymalny czas pracy pracownika łącznie z nadgodzinami nie może przekroczyć 13 godzin. Przez pozostałe 11 godzin pracownik powinien odpoczywać.

Naruszenie przepisów dotyczących czasu pracy jest zagrożone grzywną od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 281 § 1 pkt 5 K.p.).

Przykład

Pracownik pełnoetatowy pracował zgodnie z rozkładem od poniedziałku do piątku od godz. 700 do godz. 1500. Na polecenie pracodawcy w piątek pozostał w pracy na kolejne 6 godz. do 2100. Odpoczynek dobowy w pracowniczej dobie piątkowej trwał tylko 10 godzin (od 2100 do 700) zamiast 11 godzin.

Niezapewnienie odpoczynku dobowego w dobie piątkowej stanowi naruszenie przepisów z zakresu czasu pracy. Fakt, że w sobotę i niedzielę pracownik miał wolne nie ma tu znaczenia. Odpoczynki dobowe muszą być zapewnione w obrębie danej doby pracowniczej (tu od godz. 700 w piątek do godz. 700 w sobotę), a nie w dniu następnym po upływie tej doby.

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.